banner279

Van PKK saldırılarında ağır zarar gördü

Van Valiliği dün Van merkezde ve Erciş, Muradiye, Özalp ve Başkale ilçelerinde PKK çeteleri tarafından gösteri ve vandalist eylemler yapılması nedeniyle kamuoyunu bilgilendirilme amaçlı bir açık açıklama yaptı.

  Van PKK saldırılarında ağır zarar gördü

 Van Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre dün Van’da çıkan olaylarda 118 iş yeri, 17 kamu binası, 7 banka, 5 siyasi parti binası, 35 özel araç, 19 resmi araç ve 7 mobese siteminin yanı sıra, çok sayıda trafik lambası, elektrik direği ve reklam panosu tahrip edildiği açıklandı.

 

Öte yandan Van merkezde, “Bedüzzaman Kur’an Kursu” inşaatını yakmak isteyen göstericilere karşı mukavemet gösteren bir vatandaşın ise, çıkan arbedede silahla vurularak hayatını kaybettiği açıklanırken, aynı saldırganlar tarafından atılan taş, şişe vb. cisimlerin isabet etmesi sonucu 31 polis, 3 vatandaş çeşitli yerlerinden yaralandığı belirtildi.

 

Erciş'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Olaylarda iş yerleri yanan vatandaşlarımızın itfaiye talepleri, bazı belediyelerce yerine getirilmek istenmemiş, Erciş İlçemize Van’dan diğer kamu kuruluşlarının itfaiye gruplarıyla müdahale edilmek zorunda kalınmış, çok sayışa iş yerinin ateşe verilmesi nedeniyle mülki makamlar zor kullanmak suretiyle belediye itfaiyesinden yararlanabilmiştir.  Olayların daha fazla büyümemesi için Valiliğimizce Erciş’te sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş; askeri birliklere Van merkez ve Erciş İlçemizde sorumluluklar verilmiştir. Milyonu aşan nüfusuyla bölgenin en büyük İli olan Van’da, sayıları yüzlerle ifade edilebilecek kandırılmış kişiler, eylemleriyle geniş halk kitlelerinin nefretini üzerlerinde toplamıştır.” Denildi.

 

Çıkan olaylarda 42 kişi gözaltına alındı

Bu arada terör havası estirmeye çalışan kişilerin açtığı maddi zararların tespiti için 7 adet hasar tespit komisyonu kurularak görevlerine başlandığı belirtilen açıklamada, “Ebette Devletimiz iş yeri, araçları ya da evleri hasar gören vatandaşlarımızın maddi kayıplarını derhal telafi edecektir. Vatandaşlarımız emin olmalıdır ki, Devlet bu guruplarla etkili biçimde mücadele edecek imkan ve kabiliyete sahiptir. Nitekim olaylara karıştığı anlaşılan 42 kişi gözetim altına alınmış, haklarında adli soruşturma sürdürülmektedir. Olaylardan maddi ve manevi zarar gören bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; bu gibi saldırılara asla izin verilmeyeceğini ve etkin bir şekilde saldırganların caydırılacağını kamuoyumuzun bilgilerine sunuyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241