banner279

Van merkezli 'Yasadışı dinleme'de tutuklu polis kalmadı

Yasadışı dinlemeye yönelik Van merkezli 9 ilde yapılan operasyonlarda tutuklanan 8 polis tahliye edildi.

Van merkezli 'Yasadışı dinleme'de tutuklu polis kalmadı
Van merkezli Gaziantep, Kayseri, Ordu, Mersin, Ankara, Adana, Aydın ve Manisa'da 25 Nisan 2015'te yasadışı dinlemelere yönelik gözaltına alınan ve 8'i çıkarıldığı mahkemece tutuklanan polisler tahliye edildi.

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 tutuklu polis ilk defa hâkim karşısına çıktı. Yaklaşık 2 saat süren duruşma sonrası mahkeme heyeti, 8 polisi tahliye ederek tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

25 Nisan 2015 tarihinde yapılan operasyon kapsamında 19 polis gözaltına alınmış, 1 polis sağlık sorunları nedeniyle Van'a getirilmemişti. Van'da mahkemeye çıkarılan 18 polisten 12'si 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, gizliliğin ihlali ve hukuka aykırı şekilde verileri kaydetmek' suçlarından tutuklanırken 6 polis ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmış, Daha sonra yapılan operasyonda 2 polis daha aynı gerekçeyle tutuklanmıştı.

Van merkezli ‘yasadışı dinleme' operasyonunda tutuklu polis kalmadı

Polislerin avukatlarının 5 Mayıs 2015'te 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunması üzerine 6 polis daha tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, kalan 8 polis ise dün çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

8 polisin tahliye olmasıyla Van merkezli 9 ilde yapılan yasadışı dinleme operasyonunda tutuklu polis kalmadı. 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241