banner279

Van Menar rekora doymuyor!

Guines Rekorlar Kitabına minik dâhilerle Van'ın ismini altın harflerle yazdıran Menar Mental Aritmetik Merkezi yeni başarılara hazırlanıyor.

Van Menar rekora doymuyor!

Guines Rekorlar Kitabına minik dâhilerle Van'ın ismini altın harflerle yazdıran Menar Mental Aritmetik Merkezi yeni başarılara hazırlanıyor. Eylül ayında eğitime başlayan Van Menar şuan yeni dünya rekorları için büyük bir çalışmanın hazırlıklarını yapıyor.

 

Eğlenerek öğrenme ilkesi ile öğrencileri motive etme, tavır ve becerisine sahip çeşitli özellikleri içeren Van Menar yeni dünya rekorlarına hazırlanıyor. 4 ile 13 yaş arasında çocukların zihinsel gelişimine katkı yapan bir zekâ geliştirme programı olan Menar’ın temel amacı çocukların sağ ve sol beyin arasındaki bilgi koordinasyonunu sağlarken aynı zamanda sağ beyinde bellek ve hafıza güçlendirmek. Bu çerçevede bir dizi etkinlikler ve eğitim programları yapılan Van Menar şimdi ise dünya çapında yeni bir rekorun peşinde.

 

VAN MENAR BAŞARIYA DOYMUYOR!

 

Van Menar Mental Aritmetik Merkezi'nin kurucusu olan ve açılıştan beri bir çok başarıya imza atılmasında pay sahibi olan Casim Laçin, Menar’da hazırlandıkları çalışma için gazetemize bilgiler verdi.  2010 ve 2011 yılları arasında Antalya'da yapılan olimpiyatlarda Van Menar'ın tek başına 16 kupa alarak önemli bir başarıya imza attıklarını, buna ek olarak yine 2011 ve 2012 yılında İstanbul MKM'de yapılan ve 220 şube ve temsilciliğin katıldığı büyük yarışmada da Van Menar'ın 18 kupa alarak birinci olduğunu söyledi. Van Menar öğrencisi Ekin Demirkan adlı öğrencilerinin 25 tane 3 basamaklı sayıyı zihninde toparlayarak, dünyada eşi benzeri olmayan bir rekora imza atarak Van’ın isminin Guiness Rekorlar Kitabı’na altın harflerle yazıldığını hatırlatan Laçin,  “Van Menar okuldaki 4 ana işlemi yani toplama Çıkartma çarpma ve bölmeyi abaküs denen gereçle sadece araç olarak kullanır yani Menar bir matematik kursu ya da bir dershane ya da etüt merkezi değil bir beyin geliştirme merkezidir. Bu süreçte matematiksel becerileri gelişir ama asıl amaç ilk etapta matematik değil. Çocukta Dikkat. Konsantrasyonu Özgüveni ve Hafızayı geliştirmektir. Saydığım tüm bu başarılar tesadüf değil büyük başarıların ürünüdür.” Dedi.

 

“BU POTANSİLEY HER İNSANDA VAR”

 

Laçin ayrıca Menar’da yapıtıkları çalışmalar ile ilgili olarak, “Mental aritmetik eğitimi önce sayısal işlemleri abaküs kullanımının öğrenilmesi ile başlayan program bir süre sonra abaküsün kaldırılması ile sürer ve örgenciler işlemi abaküs yardımı olmadan çok hızlı bir şekilde tamamen zihinlerinden yapma becerisi elde ederler. Aslında abaküsün imajı zihinlerine yerleştirilmiştir ve hesapları yaparken sanki ellerinin altında abaküs varmış gibi parmaklarını hareket ettirirler. Sanki örgencilerin zihinlerine sanal bir bilgisayar yerleştirilmiş gibidir. Bu inanılmaz beceri elektronik hesap makinesinden veya bilgisayardan çok daha hızlıdır. Menar programının getirdiği kazanım bu mucizevî beceriden ibaret değildir. Asıl kazanç bu program sürecinde saglanan zeka bellek gelişimi dikkat odaklanma ve özgüvenin güçlenmesi gibi unsurlarla genel olarak yükselmiş bir zihinsel kapasitedir. Programın başarısı aslında her insanda var olan ancak atıl duran potansiyel kapasiteyi harekete geçirmekte yatmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140