banner279

Van Kepenk İndirdi!

İçişleri Bakanlığı, gün içerisinde 81 il valiliğine gönderilen ek genelgede toplu eğlence mekanları da dahil olmak üzere pek çok mekanın geçici süreliğine kapatılmasını talep etti. Alınan tedbirler Van’da da uygulandı. Van’ın en işlek kafe ve restoranları kepenkleri indirdi.

Van Kepenk İndirdi!


İçişleri Bakanlığı, gün içerisinde 81 il valiliğine gönderilen ek genelgede toplu eğlence mekanları da dahil olmak üzere pek çok mekanın geçici süreliğine kapatılmasını talep etti. Alınan tedbirler Van’da da uygulandı. Van’ın en işlek kafe ve restoranları kepenkleri indirdi.


Türkiye’de dahil olmak üzere tüm Avrupa’yı etkisi altına alan Koronavirüs’ü için alınan önlemlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu kapsamda şimdiye dek tedbir amaçlı olarak pek çok ülkeye uçuş yasağı getirilmiş, sınır kapıları kapatılmış ve ülke genelinde okullar tatil edilmişti. Alınan tüm bu önlemlere ek olarak dün itibarıyla yeni bir genelge daha yayınlayan İçişleri Bakanlığı, geniş kapsamlı Koronavirüs’ü tedbirlerini paylaştı. 81 il valiliğine bir ek genelge daha yollayan bakanlık, genelge kapsamında vatandaşların yakın mesafede bir arada bulunduğu mekanların kapatılmasına karar verdi. Genelgeye göre, "umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (alışveriş merkezi ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri" geçici bir süreliğine bugün saat 00.00 itibarıyla durduruldu.

KİRACILARININ BORÇLARINI ERTELEDİ

Van’ın Edremit Belediyesi, korona virüs ve salgın hastalıklara karşı alınan önlemler kapsamında ödeme güçlüğü çeken kiracılarının borçlarının 2 ay süre ile ertelediğini bildirdi.

Edremit Belediyesinde yapılan açıklama ve akabinde Edremit Belediyesinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Korona virüs sürecinde yaşanan gelişmeler sebebiyle ödeme güçlüğü çeken kiracılarımız için belediyemizin kira alacakları bugünden itibaren iki ay süreyle ertelenmiştir” ifadesi kullanıldı. Erteleme ile ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, yaşanan sıkıntılı süreç ile birlikte böylesi bir uygulamaya gittiklerini belirtti. Başkan Say, “Alınan tedbirlerle birlikte iş yapamama tedirginliği yaşayan ve bu süreçte ödeme güçlüğü çekecek olan belediyemizin kiracısı olan vatandaşlarımızın kira ödemeleri iki ay süreyle ertelenmiştir. Böylesi durumlarda gerek maddi gerekse de manevi olarak desteklerimizi sürdüreceğiz. Bu tür sıkıntıların böyle üstesinden gelebiliriz” dedi.

ESNAF OLUMLU BAKIYOR

İçişleri Bakanlığı  tarafından yayınlanan genelgeden sonra dükkanlarını kapatan kültür sokağı esnafı adına gazetemize konuşan Mete Öndül,  uygulamadan memnun kaldıklarını ifade etti. Öndül açıklamasının devamında şunları söyledi: Sabah saatlerinde sokağa geldim.  Bütün esnaf dükkanını kapatmış ve çok hoşuma gitti ben de kapattım.  Olması gereken de bu. Tabi ki sağlık bakanlığı da gerekeni yaptı.  Biz kültür sokağı esnafı olarak faydalı buluyoruz, Hastalığın yayılmaması için,  tedbirlerin biraz daha arttırılması lazım. Burada esnafın bir mağduriyeti olacak ama toplum olarak bunu çekeceğiz.  Devletten destek isteyeceğiz. Toplum olarak biraz daha mücadele etmemiz gerekiyor. Bu felaketi en hasarla atlatmamız lazım.” Dedi.

BELEDİYE DENETİMLERİ ARTTIRDI


Van’ın İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan’ın talimatlarıyla dünyada hızla yayılan korona virüs tehdidine karşı umuma açık işletmelerde denetim yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayılan genelge kapsamında pavyon, diskotek, bar, gece kulüpleri, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dâhil ), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri ikinci bir emre kadar geçici olarak faaliyetleri durdurulmuştu. Bu doğrultuda İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin beraber yürüttüğü denetimler çerçevesinde ilçe merkezinde genelgeye konu olan tüm iş yerlerine ziyaret gerçekleştirilerek faaliyetlerini durdurmaları için tebliğ yapıldı. Ayrıca vatandaş ve esnaftan toplum sağlığı için alınan kararlar doğrultusunda 14 temel kurala uymaları için önemli uyarılarda bulunuldu.

 YENİ DOĞU GAZETESİ ÖZEL: AYCAN DOĞMAZ- EMRAH DEMİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306