banner279

Van Kedisini biliyoruz, peki ya Van Güvercini?

Yerli ve yabancı turistlerin, hayvan severlerin Van denince akla ilk gelen sembollerinden biri olan Van Kedisinin yanı sıra bir de Van Güvercini var. Gelin hep beraber Van Güvercinini inceleyelim.

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Yerli ve yabancı turistlerin, hayvan severlerin Van denince akla ilk gelen sembollerinden biri olan Van Kedisinin yanı sıra bir de Van Güvercini var. Gelin hep beraber Van Güvercinini inceleyelim.

Ülkemize özgü yerel bir güvercin ırkı olan Van Güvercini, yurtdışında ‘Yüksek uçucu’ anlamına gelen ‘Van Highfleir’ ismiyle tanınır. Van ve çevre il ve ilçelerinde yaşamaktadır. En belirgin özelliği ise, en sıcak havalarda bile 8-10 saat aralıkla durmaksızın uçmalarıdır. Yuvalarına bağlı ve oldukça sadık olan bu kuşlar, grup olarak uçmayı sever. Yerel tabirle ‘Göğcü’ kuşlardan olan bu güvercin ırkı, izleyenlerine doyumsuz görüntüler sunuyor.

Güvercin beslemenin bir aşk olduğunu belirten hayvan sever Mustafa Bağlan; ‘Van’ın meşhur renk renk Van Güvercinleri vardır. Van güvercinlerinin iyi uçanlarını severiz. Havada iyi saat yapanları severiz. Sıfır, Araplıçil, Kelebek, Tavukkuyruk, Sarı Van’a has güvercinlerdir. Bunları uçururuz, yemlerini veririz, sularını veririz, günlük bakımlarını yaparız. Temmuz ayında yarışmalar düzenleriz, Van güvercin festivali diye. Biz Vanlılar olarak iyi saat yapan kuşları severiz. Dama çıkarız, oturur izleriz. Van Güvercini bir başkadır.’

Yaklaşık 200’den Van Güvercini besleyen Orhan Kervan da ;’Bizler Van Güvercinini çok seviyoruz. Güvercinlerimiz yüksek uçucudur, saat atarlar, güzel takla atarlar. 20 yıldan fazladır güvercin besliyorum. Kuşlarımı seviyorum, evlerine sadıklar. Türkiye’de kuş besleyen bütün hobidaşlarıma Van Güvercininden birer çift beslemesini öneriyorum. Yemlerini, ilaçlarını batıdaki arkadaşlarımızdan temin ediyoruz. Uçuşu, duruşuyla bu güzel hayvanları isteyen arkadaşlarımıza da hediye edebiliriz.’ Diye konuştu.

Kaynak: Van Gölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140