banner279

Van Kedileri Daha Beyaz Olacak

-türkiye'nin ve Van'ın önemli değerlerinden olan, bir gözü sarı bir gözü mavi Van kedilerinin tüyleri, bundan sonra daha parlak ve beyaz olacak.

Van Kedileri Daha Beyaz Olacak

-türkiye'nin ve Van'ın önemli değerlerinden olan, bir gözü sarı bir gözü mavi Van kedilerinin tüyleri, bundan sonra daha parlak ve beyaz olacak. Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Abdullah Kaya, şimdiye kadar sadece mamayla beslen kedilere takviye olarak tüy gelişimini ve rengini güzelleştiren kapsüller verdiklerini belirterek, "Van kedilerininin görselliği önemlidir. Van için bir vizyon olan Van kedilerinin saf ırkını elde etmek ve daha güzel görünmesi için yoğun çaba içersindeyiz" dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüsü içersindeki Van Kedisi Araştırma Merkezi'nde bulunan yaklaşık 100 kedi, bundan sonra daha beyaz ve sağlıklı tüylere sahip olacak. Neslinin korunması ve saf Van kedisi ırkının elde edilebilmesi için yapılan çalışmaların yanında, görselliğinin de güzel olması için Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, yoğun bir çaba gösterdiklerini söyledi. Kedilerin bir ay öncesine kadar sadece mamayla beslendiğini belirten Doç. Dr. Kaya, bunun tek taraflı bir beslenme olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Kaya, "Van kedileri Van ve üniversitemiz için bir vizyon. Biz kedilerimizin göze daha iyi hitap etmesi ve güzel görünmesi için bir takım çalışmalar içersine girdik. Sürekli mama verilirse tek taraflı bir beslenme olur. Ancak biz şimdi kedilere öğünler arasında balık, süt, et ve ıslak mama ile birlikte tüy geliştirici ve güzelleştirici kapsüller veriyoruz. Bunun sonucunu da yavaş yavaş görmeye başladık. Ama tam sonuçları 2 ay içinde alacağız. Kedilerim daha canlı ve daha güzel olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140