banner279

Van Kapıköy Sınır Kapısı İranlı geçişlerine açıldı

Kapıköy Gümrük Kapısı nihayet İran geçişine açıldı Türkiye tarafından daha önce açılan, ancak İran tarafının geçiş izni vermediği Kapıköy Sınır Kapısı'ndan geçişler bugün itibariyle başladı.

Van Kapıköy Sınır Kapısı İranlı geçişlerine açıldı

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van Kapıköy Sınır Kapısı İranlıların Türkiye tarafına geçişine bugün açıldı.

Türkiye tarafından daha önce açılan, ancak İran tarafının geçiş izni vermediği Kapıköy Sınır Kapısı’ndan geçişler bugün itibariyle başladı.

İRAN KAPIKÖY SINIR KAPISINI AÇTI

İran Hükümeti vatandaşlarının Kapıköy Sınır Kapısı’dan Türkiyeye geçişlerine izin vermeye başladı. Daha önce Türkiye’ye geçişine izin verilmeyen İranlı turistler bugün itibariyle sınırdan geçmeye başladı.

AK Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas ve Osman Nuri Gülaçar, 2 İranlı Milletveki ile birlikte Vangölü TV Genel Yayın Koordinatörü Baki Karaca’ya yaptığı açıklamada, Kapıköy Sınır Kapısının İranlı geçine açıldığı müjdesini verdi.

Bugün itibariyle açılan Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Kovid-19 PCR testini yapan İranlıların geçişi başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla gümrük kapısının tam kapanma sürecinin son bulduğu 17 Mayıs tarihinde açılacağı müjdesi üzerine açılmıştı. Ancak İran korona virüs tedbirlerini gerekçe göstererek Türkiye’ye açılan sınır kapılarını açmamıştı. İkili görüşmelerinin ardından Van’ı ziyaret eden İran’ın Salmas Milletvekili Yakoup Rezazadeh, bugünden itibaren kapılarının geçişlere açılacağını duyurdu. Böylece mayıs ayından bu yana İran geçişlerine kapalı olan sınır kapısı, PCR testi ve aşı koşullarına uyulması durumunda geçişlere izin verileceğini belirtildi.Konu hakkında  konuşan AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, bugün itibariyle İran’ın Kapıköy, Gürbulak ve Esendere sınır kapılarına giriş çıkış izinlerinin verildiğini belirtti. Kapıköy Gümrük Kapısı’nın gidiş dönüş şeklinde açık hale geldiğini ifade eden Milletvekili Gülaçar, “Bu haber inşallah yakın zamanda Van’ın esnafını güldürecek. Bu da bereketli ticaretlerin gerçekleşeceği anlamına gelecektir. Bu güzel haberi bütün Türkiye’ye ve Van’ımıza duyurmuş olayım” dedi.

Kapıköy Gümrük Kapısı nihayet İran geçişine açıldı “PCR testi yaptıranlar geçiş yapabilecek” Van’ın İran sınırına açılan kapılarının mayıs ayından bu yana açıldığını ancak İran tarafında yer alan sınır kapıları pandeminden dolayı kapalı tutulduğunu anımsatan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise “Yaklaşık bir haftadır İran ile görüşmelerimizi sürdürüyorduk. Bu kapsamda Salmas ve Hoy milletvekilleriyle görüşüyorduk. Onlar da bu müjdeli haberi Van’a gelerek duyuracaklarını söylediler. Kapıköy, Gürbulak ve Esendere kapılarımızın İran tarafından da geçişlere açık olacağı müjdesini verdiler. PCR testi yapan İran ve Türk vatandaşları karşılıklı olarak geçişleri güvenli bir şekilde sağlayacaklarının müjdesi verildi” diye konuştu. “İki ülke arasında yeni ticaret alanlarının açılmasını planlıyoruz” Yakın zamanda Kapıköy ve Razi sınır kapılarının iki ülkenin ticaretini geliştirmek adına, sağlık protokollerini koruyarak ve aşılama faktörünü göz önüne alarak açılacağını dile getiren İran'ın Salmas Milletvekili Yakoup Rezazadeh, sınır bölgesinde ticaretin daha güvenli şekilde yürüyeceğini söyledi. Rezazadeh, iki ülke arasında yeni ticaret merkezlerinin açılmasını planladıklarını kaydetti.

HABERİN DEDAYLARI SAAT 18.30’DA  VANGÖLÜ TV ANA HABER BÜLTENİNDE

Kaynak: Van Gölü TV


 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140