banner279

Van, İtikâf’a izin verilen 393 camiyle Türkiye’de ilk sırada

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelinde Ramazan ayında illere göre hangi camilerde itikâfa girileceğini açıkladı. Açıklamaya göre, Türkiye genelinde 8 bin 801 cami için itikafa izin verilirken İtikâfa izin verilen 393 cami ile Van ilk sırada yer aldı.

Van, İtikâf’a izin verilen 393 camiyle Türkiye’de ilk sırada

İslam dininde Allah'ın rızasını kazanmak için belli bir adap içerisinde kalmak ve ibadetle meşgul olmak anlamına gelen itikâf için de Türkiye genelinde 8 bin 801 cami için izin verildi. İtikâfa izin verilen 393 cami ile Van ilk sırada yer aldı.

“Hemen hemen tüm camilerde itikâf var”

Van'da Erciş Kara Yusuf Paşa Cami, Saray Zincir Kıran Mahallesi Cami, Başkale Göroluk Mahallesi Cami, İpekyolu Sohbetiye Camileri başta olmak üzere kentte bulunan 393 camide itikâfa girilebilecek bu da hemen hemen kentteki tüm camilere tekabül ediyor.

Öte yandan, Ramazan ayının son on gününde, gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etme ve dünyevi işlerden el etek çekme anlamına gelen itikâf, Ramazan ayında yapılan müekked sünnetlerden olup, sünnet-i kifâye olduğu için bir mahallede birkaç kişi itikâfa girerse, diğerlerinin bu sünneti yapmasına gerek kalmıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241