banner279

Van imar planı önümüzdeki ay tekrar askıya çıkacak

Van`da 2011`de meydana gelen deprem sonrasında hazırlanan ve çokça tartışılan imar planı yeniden masaya yatırılırken, hazırlanacak yeni imar planı önümüzdeki ay tekrar askıya çıkacak.

Van imar planı önümüzdeki ay tekrar askıya çıkacak
Van İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü`nde yapılan toplantıya Van Vali yardımcısı Mehmet Yüzer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Harita Emlak Daire Başkanı Tamer İnan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, Van İmar Planlama Çalışmalarından sorumlu Şube Müdürü Musa Özalp ve Van Belediyesi yetkilileri, Sektör temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

"Kimse yeni imar planının eksiksiz olduğunu iddia etmiyor"
Basına kapalı olarak yapılan toplantının ardından bir açıklama yapan Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, toplantının verimli geçtiğini belirterek, "Kimsenin yeni imar planının eksiksiz olduğunu iddia etmiyor. Toplantıda birçok konuda görüş birliğine varıldı. Bu anlamda verimli bir toplantı gerçekleşti" dedi.

 

İmar planını acı ilaçlara benzetti
İmar planlarının herkesi yüzde 100 mutlu etmediğini vurgulayan Yüzer, "İmar planları acı ilaçlara benzer. Eğer hastaysanız ve doktor ilaç verdiyse, bu ilacı mutlaka kullanmanız gerekir. Aksi takdirde ölürsünüz. Şehirler için imar planı da acı ilaç gibidir. Bir şehre imar planı yapmazsanız, yolu olmayan, parkı olmayan gecekondu şehirler, beton yığını şehirler oluşturursunuz. Nasıl insanlar ilaçlarla iyileşirse, kentler de imar planları ile güzelleşir" tespitinde bulundu.

 

Çevre ve şehirciliğe 10 bin itiraz dilekçesi
Geride kalan süreç içerisinde yeni imar planının askıya çıkarıldığını belirten Van İmar Planlama çalışmalarından sorumlu Şube Müdürü Musa Özalp ise, bu süreç içerisinde halkın itirazlarını alarak değerlendirme sürecine başladıklarını aktardı.

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 10 bin itiraz dilekçesinin geldiğini aktaran Özalp, ildeki sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek onların düşüncelerini aldıklarını belirterek, "Van planlama çalışmalarında, öncelikle bizi sınırlayan, zorlayan bazı sıkıntılar vardı. Bunları tespit etmek üzere çalışma başlattık. Bunlardan biri kıyı kenar çizgisiydi. Bu çizgi, mülkiyet ve yapılaşma anlamında kısıtlayan bir faktördür. 1655 kodu dediğimiz afet kodu, akabinde taşkın riski taşıyan dereler, enerji nakil hatları gibi bazı sınırlayıcı faktörleri alarak planlama çalışmalarına başladık. En önemli sorun trafik ve ulaşım sorunuydu. Bunu rahatlatacak analizler yaptık. Bununla bağlantılı trafiği rahatlatacak aksları plana işledik. Bunun yanında havaalanının sınırlaması, katları sınırlandıran bir faktör. Yapılan çalışmalar sonucunda kentin ana çekirdeğini oluşturduk. Bir merkez ve bu merkezle bağlantılı alt merkezler oluşturduk. Bunları ulaşım ağları ile birbirlerine bağladık" ifadelerini kullandı.

 

Plan önümüzdeki ay tekrar askıya çıkacak!
Bundan sonraki süreci belediye ile birlikte yürüteceklerini dile getiren Özalp, "İtiraz sürecini tamamlayıp planı şu anki sorunları giderilmiş şekilde önümüzdeki ayın başında tekrar askıya çıkarmaya çalışacağız. STK`lardan bize gelen temel eleştirilerden biri kat sınırlaması. STK`lar planlardaki katları yetersiz buluyor. Biz de bunun bir projeksiyon hukukunun olması gerektiğini ifade ettik. Kaldırabileceği nüfus değerine göre, kat dağılımını yaptığımızı kendilerine ifade ettik. Biz bütün önerileri dikkate alacağız. 1655 kodu dediğimiz kod, Van`ın gelişmesi önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Afet riski nedeni ile yapılaşmaya kapatılması gereken alan. Ancak bu afet kodunun altında kalan da 4 bine yakın bina var. Bunların hukuki durumları ne olacak? Bu konuda bazı öneriler geldi. Afet kodunun düşürülmesi ile ilgili. Biz de kod biraz daha aşağı çekilebilir mi? Diye bir çalışma başlatıyoruz. Önümüzdeki günlerde, kodu aşağı düşürme durumu söz konusu olursa, birçok vatandaşın sorununu çözmüş olacağız. Kod düşmezse bu konutların taşınması ile ilgili gerek bakanlık olarak gerekse belediye ya da AFAD bu konuda dönüşüm ve taşıma çalışmalarını da başlatacak" şeklinde konuştu.

 

Sahil yoluna yeşil ışık
Sahil yolu ile ilgili bir önerinin de kendilerine sunulduğunu sözlerine ekleyen Özalp, "İskele`den Van Kalesi`ne bağlantı sağlayacak gezinti yolları, otoparklar, koşu yolları olan aynı zamanda peyzaj düzenlemeleri, kuşların gözlemleneceği kulelerin olacağı bir sahil projelendirme çalışması başlattık. Sahil yolu konusunda da STK` larla uzlaştık. Van, gölü ile bütünleşememiş, gölün kıyısında olmasına rağmen bir sahil kenti olamamış. Biz de Van`ı sahil ile bütünleştirecek, barıştıracak bir çalışma yürütmek istiyoruz. Şu anda da bu çalışmanın içindeyiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2013, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140