banner279

Van için yeni kararlar açıklandı

Van Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 29.03.2021 tarih ve 2021/15 sayılı kararını Van Valiliği hesaplarından ve sitesinde paylaştı

Van için yeni kararlar açıklandı

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Van için aldığı yeni koronavirüs kararlarını açıkladı.

HAFTA İÇİ VE HAFTASONU 21.00 DEN SONRA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDECEK

Hafta içi ve hafta sonlarında 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Sokağa çıkma yasağında şehirlerarası seyahatler ile ilgili daha önce belirlenen usul ve esaslar aynen devam edecektir.

YİYECEK SEKTÖRÜ %50 KAPASİTEDE MÜŞTERİ ALACAK

Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı ile kıraathane, çay bahçesi vb. işyerleri; Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları göz önünde bulundurularak % 50 kapasite sınırlamasına titizlikle uyulacaktır. Mekânda bulunabilecek masa/koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek en fazla kişi sayısı tespit edilerek her kesin görebileceği bir yere asılacaktır. Yeme/içme yerlerinde bir masada aynı anda en fazla 4 kişinin oturmasına müsaade edilecektir. Yeme/içme yerleri 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecektir. Yeme/iç yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel/al şeklinde hizmet verebilecektir. Yeme/içme yerleri 21.00- 24.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verecektir.

EĞLENCE YERLERİNDE HES KODU SORGULAMASI YAPILACAK

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler; 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecektir. % 50 kapasite sınırına uyarak, içeride aynı anda bulunabilecek en fazla kişi sayısı tespit edilerek her kesin görebileceği bir yere asılacaktır. Girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacaktır. Yüzme havuzu vb. tesisler aşağıdaki hususlara uyma kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verebilecektir. Girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacaktı

HALI SAHALARDA SEYİRCİ KABUL EDİLMEYECEK

Seyirci/refakatçi/misafir alınmayacaktır. Halı sahalar aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. 09.00-19.00 saatle arasında hizmet verebilecektir. Girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacaktır.

NİKAH TÖRENLERİ 1 SAAT İLE SINIRLANDIRILDI

 Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünlerin yapılacağı yerler, aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. Kişi başına en az 8 m2 alan ayrılacaktır. Katılımcı sayısı 100’ü geçmeyecektir. 1 saatle sınırlı olacak şekilde yapılabilecektir. Nikâh/düğün salonu işletmelerince yapılacak her türlü organizasyonların en az üç gün öncesinden Kaymakamlıklara, e-Devlet e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilecektir.

STK'LAR ETKİNLİKLERİNDE 300 KİŞİYİ GEÇEMEYECEK

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafında düzenlenecek her türlü etkinlikler aşağıdaki hususlara riayet etmek şartıyla yapılabilecektir. Kişi başına 8 m2 alan bırakılacaktır. Aynı anda bulunabilecek en fazla kişi sayısı 300’ü geçmeyecektir. İlgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınacaktır.

ETKİNLİKLER ÜÇ GÜN ÖNCEDEN KAYMAKAMLIKLARA BİLDİRİLMELİDİR Y

apılacak her türlü etkinlik, Kaymakamlıklara en az üç gün öncesinden bildirilecektir. Eğitim ve Öğretim faaliyetleri ile ilgili alınan Kararlar aynı şekilde devam edecektir.

SİNEMA SALONLARI FAALİYETLERİNE ARA VERECEK

Sinema salonlarının faaliyetlerine 12 Mayıs 2021 tarihine kadar ara verilecektir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.  

Van 31 Mart 2021 Çarşamba 16:56 Çevre ve Şehircilik Bakanlığının organizesiyle Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Elite World Van Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya Vali Mehmet Emin Bilmez, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, YYÜ Rektö Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çalışkan, Su ve Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü Toprak Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul, ilgili kurumlar ve STK temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, Van Gölü için çok önemli bir eylem planı hazırlandığını, toplantıda tüm yönleriyle ele alınacak planının alanda uygulamasının nasıl yapılacağının değerlendirileceğini söyledi.

Toplantıda konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez ile ilgili kurumlar ve STK’ların katıldığı bir toplantıda kapsamlı olarak Van Gölü’nün konuşulmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Van Gölü’nün geçmişten günümüze mavi geldiğini ve bunu gelecek nesillere mavi ola aktarmanın büyük bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Vali Bilmez, “Şu anda gölümüz hızla kirleniyor. Van Gölü’nü birilerinin gelip koruması ve kurtarmasını beklemek yanlıştır. Bizler Van Gölü Havzası’nda yaşayan insanlar olarak bu değerimizi korumalıyız.

Bu korum sadece kanalizasyon yapmakla, kamu kurumlarıyla olmaz. Göl çevresinde yaşayan vatandaşların katı atıklarını göle su taşıyan kanalla atmaması gerekir. Şu anda sahilde hummalı bir çalışma var. Göl çevresindeki ahırların yıkılması çok önemli. Ahırların büyük bir kısmı yıkıldı. Diğerlerini de kısa sürede kaldıracağız. Burada vatandaşların bilinçlenmesi ve STK’ların bize destek vermesi gerekiyor. Şimdi Cumhurbaşkanımızın bizzat talimatıyla ve eşi Hanımefendinin himayesinde başdanışmanının koordinesinde koruma çalışmaları yürütülüyor. Bu çok önemlidir. Toplumsal bir duyarlılık oluşturarak Van Gölü’ne sahip çıkmalıyız. Van Gölü’nün korunması için alan yönetimi oluşturmalıyız. Bugün dünyada en değerli olan çevre ve sudur. Bundan dolayı orijinal haliyle günümüze gelen Van Gölü’nü korumak çok kıymetlidir.

Van Gölümüzde 500 bin yıldır yaşayan yeni bir tür keşfedildi ve tescillendi. Yani Van Gölü’nün çok gizemleri var. Van Gölümüzün korunması için emek gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah yapılan çalıştaylarda korumayla ilgili yol haritası çıkacaktır. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan da, Van Gölü’nü korumak adına emek veren herkese teşekkür etti. Van Gölü’nün tüm bö için önemli bir konuma sahip olduğunu aktaran Orhan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın çevre konusundaki hassas çalışmaları Van Gölü’yle de bütünleşti. Bu çalışma Van için mutluluk verici. Sonuca ulaşmamız konusunda çok cid destek verildi. Daha önce bu konuda farklı görüşmeler gerçekleştirdik.

Birçok kurum bu işin içinde. Süreci bugüne kadar getirdik. Bug de farkındalık oluşturulması adına tüm kurumlarımızla konuyu bir kez daha ele alacağız. Valimizin çok büyük emekleri var. Bizim işimiz daha yeni başlıyor. Van Gölü’ne sahip çıkmak için hem sorumluyuz hem de hevesliyiz.

Van Gölümüzü koruma anlamında eksiklerimizi tespit edelim ve ona göre çalışmalarımızı yürütelim” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çalışkan, Su ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Topra Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul ve YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin de konuşma yaptığı toplantı, katılımcıların görüşlerin bildirmesiyle son buldu. Toplantı sonrasında Vali Mehmet Emin Bilmez, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ve toplantıya katılan yetkililer, helikopterle Van Gölü kıyı incelemesi gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140