banner279

Van Gölü’nde çıkan atıklar şaşırtıyor

Van Büyükşehir Belediyesi’nde görevli iki dalgıç, Van Gölü’nün serin sularına dalış yaparak dip temizliği yaptı. Dalgıçların göl dibinden çıkardıkları atıklar çevredekileri şaşkına çevirdi.

Van Gölü’nde çıkan atıklar şaşırtıyor
  Van Gölü ekosisteminin korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, gölde yüzey temizliğinin yanı sıra dip temizliği de yapıyor.

     Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'na bağlı Van Gölü İyileştirme Müdürlüğü tarafından görevlendirilen profesyonel dalgıçlar, haftanın belirli günleri gölde dalış yaparak gölün dip kısmında biriken çöpleri topluyorlar. Günlük ortalama 500 kilogram çöp toplayan dalgıçlara en büyük yardımı ise deniz süpürgesi veriyor.

 

    Büyük çöpler ip bağlanarak çıkarılıyor

   Gölün dibinde en fazla araç lastiği, ray parçaları, gemilerde kopan demir parçaları, ambalaj atıkları, pet ve cam şişe gibi atıklarla karşılaştıklarını belirten dalgıçlar, büyük olan çöpleri ise iple bağlayarak kıyıya çıkartıyor.

   Tuşba ilçesinin İskele Mahallesi kıyıları, İpekyolu sınırları içerisinde bulunan Van Kalesine yakın sahiller ile Edremit ilçesi kıyılarında dalış yapan dalgıçlar, çıkarttıkları çöp ve atıklarla gölün korunmasına ciddi katlı sağlıyor.

   Zaman zaman insanın aklına gelmeyecek çok farklı atıklarla karşılaştıklarını anlatan Dalgıçlar, Van Gölü'nün dibinde günde ortalama 500 kilogram çöp topladıklarını söyledi.

    Dalgıç Ayhan Dışari, “Van Gölünden günlük ortalama 500 kilograma yakın çöp çıkarıyoruz. Çıkardığımız çöpler gölün ekosistemine zarar veren büyük çaplı atıklar oluyor genellikle. Ben buradan halkımıza Van gölüne sahip çıkmalarını istiyorum. Van Gölünün temiz ve masmavi kalmasını istiyorsak, lütfen çöplerimizi göle atmayalım Van gölü mavi kalsın” dedi.

   Dalgıçların dip temizliğinin yanında deniz süpürgeside temizliğe devam ediyor. Deniz süpürgesi özellikle kıyı kesimlerinde sürekli dolaşarak suyun yüzeyinde bulunan poşet, su petleri gibi çöpleri topluyor.

    Günde ortalama bir çöp kamyonu atık çıkartılıyor

    Deniz süpürgesinin kaptanı Fikret Yayla, gölün yüzeyinde günde ortalama 400-450 kilogram çöp topladıklarını belirterek, “Bu da metreküp hesabına göre günde ortalama bir çöp kamyonu dolusu sıkıştırılmış atık demektir.

    Ayrıca dalgıçlar da gölün dip kısmındaki çöpleri topluyor. Bugün de araç lastiği, poşet, demir parçaları gibi atıklar çıkarttık. Van Gölü’nün temiz ve masmavi kalmasını istiyorsak, lütfen çöplerimizi göle atayalım” diye konuştu.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 17:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabri Yalçınkaya
Sabri Yalçınkaya - 3 yıl Önce

teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241