banner279

Van Gölü sempozyumuna sayılı günler kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılım sağlayacağı Van Gölü sempozyumu hazırlıklarında sona doğru gelindi.

Van Gölü sempozyumuna sayılı günler kaldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Van Büyükşehir Belediyesi, Va Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Edremit Belediyesi iş birliğinde, 1-2 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak Van Gölü Sempozyumu hazırlıklarında sona doğru gelindi. “Van Gölü hakkında bilimsel verilere dayanan bir bilgi alanı oluşturulacak” 1-2 Haziran 2021 tarihleri arasında Van’da gerçekleştirilecek sempozyumda, sadece Van ve Bitlis için değil Türkiye ve Dünya için de önemli bir ekolojik değere sahip olan, etrafında kurulu havzanın toplum ve kent yaşamı için de çok önemli bir yer tutan Van Gölü hakkında bilimsel verilere dayanan bir bilgi alanı oluşturulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Gülşen Orhan, ile bölge milletvekillerinin katılım sağlayacağı Van Gölü Sempozyumuna ayrıc alanlarında uzman birçok akademisyen bildirilerini sunacaklar. “İş birliğine dayalı çalışmalar yapılması için önemli bir adım atılacak” Sempozyum kapsamında ortaya çıkacak bilgi ve veriler üzerinden, Van Gölü’ne ait bir master planına zemin hazırlanması, Van Gölü etrafındaki yatırımlara kaynaklık edilmesi, Van Gölü’ne sınırı olan il ve ilçelerdeki kamu kurumları ile sivil toplum örgütleri arasında iş birliğine dayalı çalışmalar yapılması için önemli bir adım atılmış olacak.

“Van Gölü pek çok açıdan ele alınacak” Sempozyumda Van Gölü ile ilgili olarak; Tarihsel Süreçte Van Gölü, Van Gölü ve Turizm (Yaz ve Kış Turizmi), Van Gölü ve Çevre, Van Gölü ve Yerel Yönetimler, Van Gölü ve Ulaşım, Van Gölü ve Sağlık, Van Gölü ve Mekânsal Yayılım, Van Gölü ve Festivaller, Van Gölü Kent Yaşamı, Van Gölü’nde Biyolojik Yapı, Van Gölü ve Balıkçılık, Van Gölü’nün Fiziksel Yapısı, Van Gölü ve Depremsellik, Van Gölü ve Mitoloji, Van Gölü ve Master Planı, Van Gölü ve Yatırımlar, Van Gölü Tanıtım ve Pazarlama, Van Gölü ve Spor, Van Gölü ve Alan Yönetimi konuları ele alınacak.

“Birçok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü de paydaş olarak bir arada olacak” Van Gölü hakkında daha fazla farkındalık ve bilgi sahibi olunmasında önemli rol oynayacak sempozyumda; Çevre ve Şehircilik Bakanlı Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Van KOSGEB Müdürlüğü, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Van Ticaret Borsası, Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Edremit Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Erciş Belediyesi, Muradiye Belediyesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bitlis Belediyesi, Tatvan Belediyesi, Ahlat Belediyesi, Adilcevaz Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Başkanlığı, Van Gölü Feribot Müdürlüğü, Tatv Liman Başkanlığı ve Van Gölü Aktivistleri Derneği gibi birçok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü de paydaşlar arasında yer alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Valisi Sayın Mehmet Emin Bilmez, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Edremit Belediye Başkanı Sayın Av. İsma Say ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Halil İbrahim Güray’ın onur kurulu üyeleri oldukları sempozyumun, Düzenleme Kurulu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suvat Parin, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Dairesi Başkanı Serkan Başdinç, Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Karahan, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Tamer Kamacı ve Turizm Uzmanı Emre Karaduman ve Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor.

Van Gölü’nün tarihsel sürecinden başlayarak; çevre, kent, turizm, ulaşım, sağlık, spor ve daha birçok farklı alanda bilimsel açıdan derinlemesine araştırılacağı Van Gölü Sempozyumu’nda; Prof. Dr. Suvat Parin, Prof. Dr. A. Menaf Turan, Prof. Dr. Mucip Tapan, Prof Dr. Elvan Ocak, Prof. Dr. Fazıl Şen, Prof. Dr. Fevzi Özgökçe, Prof. Dr. Ferit İzci, Prof. Dr. M. Zeydin Yıldız, Prof. Dr. Orhan Deniz, Prof Dr. Rafet Çavuşoğlu, Prof. Dr. Serap Güneş Bilgili, Prof. Dr. Şevket Alp, Prof. Dr. Zafer Kanberoğlu, Doç. Dr. Ali Özvan, Doç. Dr. Ertuğ Kankaya, Doç. Dr. Mehmet Şeremet, Doç. Dr. Rahmi Tekin, Doç. Dr. Serkan Kemeç, Doç. Dr. Vural Oyan, Dr. Öğr. Üyesi Sait Ebinç D Öğr. Üyesi Çetin Yeşilova, Dr. Öğr. Üyesi Dilara Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi Emine Cihangir, Dr. Öğr. Üyesi Erkan Dişli, Dr. Öğr. Üyesi Fund Coşkun, Dr. Öğr. Üyesi Numan Ertaş, ve Öğr. Gör. Ülker Cem Kaplan bilim ve danışma kurulunda bulunacak. “PCR testi zorunlu olacak” 2 gün süreyle Edremit ilçesinde yer alan Hilton Otel’de devam edecek ve toplam 19 konunun tartışılacağı etkinliğe katılım sağlamak isteyen davetlilerin PCR testi yaptırmaları zorunlu olacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140