banner279

Van Gölü kıyısı lağım ve pislikten geçilmiyor

Van Gölü'nün Erciş yolu kenarındaki sahili, lağım sularının akıtılması, aşırı kirlilik ve kötü koku nedeniyle kullanılmaz hale geldi.

Van Gölü kıyısı lağım ve pislikten geçilmiyor
Van Gölü’nün sahiline gelişi güzel bir şekilde dökülen lağımın göl sularına karışması ve kesilen hayvanlardan geriye kalan artıkların göl kenarına atılması, mahalle sakinlerinin sağlığını tehdit ederken diğer taraftan da kötü koku ve çirkin görüntüye neden oluyor.

Değişen Büyükşehir yasasından sonra Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren Van Gölü sahilin, briket şantiyeleri ile çimentoculara tahsis edilmesi, değerlendirilmesi gereken sahillerin daha çok bakımsız kalmasına ve doğal yaşama zarar veriyor.

Türkiye’nin en büyük gölü konumundaki Van Gölü’nün sahil kenarlarına lağım suları ile kesilen hayvanların bağırsaklarının ve çöplerin dökülmesi, halkın tepkisini çekerken yöreye gelen ziyaretçiler de gördükleri bu çirkin manzara karşısında şaşkınlık yaşıyor.

İskele Mahallesi’nden başlayıp Kampüs yolu güzergâhını takip eden sahil boyunca aynı kirliliğin olması, dikkat çekiyor.

İnci Kefali’nin dünyada hayat bulduğu tek yer olan Van Gölü sahiline lağım sularının akıtılmasıyla gölün ekoloji dengesinin tehdit edildiği belirtiliyor.Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2015, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241