banner279

Van Gölü Kirliliği Meclis Gündeminde

Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Van Gölü’nde yaşanan kirlenmeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Van Gölü Kirliliği Meclis Gündeminde

Yazılı bir açıklama yayınlayan Kemal Aktaş, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün 3 bin 755 kilometrekarelik alanı ve 430 kilometrelik kıyı uzunluğu ile dünyanın en büyük sodalı gölü olduğunu hatırlatarak, “Van Gölü havzası Türkiye’nin önemli sulak havzaları arasında yer almaktadır. Türkiye’de yaşadığı tespit edilen 465 kuş türünün 213 çeşidine ev sahipliği yaptığı gözlenmiştir. Uluslar Arası Doğa Koruma Birliğinin tehlike altında gösterdiği ‘dik kuyruk’ ördeğinin yaşam alanı arasında yer almaktadır.

Ayrıca sodalı suda yetişen endemik ‘inci kefali’ balığının yetişme merkezidir. İktidarların çarpık kentleşme politikaları yetersiz çevre bilinciyle buluşunca, doğa hem içinde barındırdığı canlılar açısından hem de insanlar açısından yaşanılmaz çorak bir alana dönüşmektedir. Van Gölü ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar, göldeki kirlilik oranının ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koymaktadır. Yapılan analizlerde göldeki e-koli ve coliform değerlerinin normal değerlerin binlerce kat üzerinde olduğu ve hem gölde faydalanan insanlar açısından hem de diğer canlı türleri açısından büyük risklerin ortaya çıktığını göstermektedir. Türkiye, biyoçeşitliliğin korunması amacıyla birçok uluslar arası antlaşmaya taraf olmuştur.

Bu antlaşmalar gereği Türkiye’de 15 alan Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Van Gölü havzası da benzer özellikler taşımasına rağmen; böyle bir statüye alınmamıştır. Sadece göl içinde yer alan adalar arkeolojik önemlerinden dolayı sit alanı ilan edilmiştir. Bu bağlamda, Van Gölü’nde son zamanlarda artan kirlenmenin önlenmesi için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Bakanlık olarak göl havzasında yaşayan yurttaşlarda çevre bilincini geliştirmek için yürüttüğünüz projeler nelerdir? Bu projelere ayırdığınız bütçe miktarı ne kadardır? Göl havzasındaki kentleşme planlarında gölün kirletilmesini önleyecek tedbirler alınmakta mıdır? Alınmakta ise; bu tedbirler nelerdir? Bakanlık olarak Van Gölü havzasındaki biyoçeşitliliğin tespiti ile ilgili yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Varsa göl havzasında yaşayan kaç tür canlı tespiti yapılmıştır? Bu türlerden kaçı endemik türler arasında yer almaktadır?

Van Gölü havzasının Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak koruma altına alınması için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Tarihi, doğal ve kültürel değerler açısından bütünlük gösteren ve gerek ülke gerek dünya ölçeğinde ekolojik bir önemi olan Van Gölü havzasının korunması ve temiz kalması için hükümetleriniz döneminde yürütülen çalışmalar ve harcanan ödeneklerin yıllara göre dağılımı ne şekildedir?” sorularını yöneltti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241