banner279

Van Gölü için final yürüyüşü de yapıldı

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ile Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından Mayıs ayında, “Van Gölü için bir adım da sen at” sloganıyla başlatılan yürüyüş etkinliğinin finali yapıldı.

Van Gölü için final yürüyüşü de yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) önünde başlatılan final yürüyüşüne Van Valisi Mehmet Emiz Bilmez, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Yönetim Kurulu üyeleri, Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ile Yönetim Kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aktivistler ve gönüllülerden oluşan kalabalık bir grup katıldı. Açıklamalarda bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva; " 3 milyon yıldır Van Gölü vardır ve kimse etrafını yürüyerek kat etmemiştir. Artık bundan sonra söz sırası politikacılarda" derken, Vali Mehmet Emin Bilmez de, Van Gölü'nün bir dünya değeri olduğuna ve korunması gerektiğine vurgu yaptı.

ETKİNLİĞİN AMACI

Final etabına geçmeden önce Van Gölü etrafını yürüyerek tamamlayan aktivistler etkinliğin amacına ilişkin bilgi verdi. 

Başından itibaren etkinliğin yürüyüşçülerinden biri olan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş, “Vangölü Aktivistleri ile birlikte Van Gölü etrafında gerçekleştirildiğimiz yürüyüş etkinliğimizin bugün finalini yapıyoruz. Katılım oldukça fazla. Tek bir amacımız var; Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın, Van Gölü Koruma Kanunu çıksın. Amacımız kısaca bu.” dedi.

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de, hem amaca ilişkin, hem de etkinliğe dair şunları söyledi:  

“Van Gölü için bir adım da sen at etkinliğinin final etabındayız. Yaklaşık 400 kilometre yürüdük, 550 bin adım attık. 10 parkurla yaptık, bugün finalini yapıyoruz. Van Gölü, bölgemiz için çok tarihi öneme sahip bir değerimizdir. Van Gölünün korunmasını amaçlıyoruz. Bu güzelliğini ortaya çıkarmak istiyoruz. Hem halkımız hem de yetkililer bunun farkına varsın diye. Çünkü Van Gölü gittikçe kirleniyor, kapalı bir havza, yok olmaya doğru gidiyor. Bilim insanlarının dediğine göre, kısa bir vakti kaldı. Bunu önlemenin yolu ise, koruma kanununun çıkmasıdır. Biz bu amaçla bu etkinliği başlattık. Buradan sesleniyoruz; başka Van Gölü yok, Van Gölü kirlenmesin mavi kalsın!”

"SÖZ SIRASI POLİTİKACILARDA"

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva da final yürüyüşüne başlanmadan önce yaptığı konuşmada; 

“Arkadaşlarımız etkinliğin teknik kısımlarını anlattılar. Ben de ilk etabın finaline katıldım. Etkinliğin son 12 kilometresine gelmiş bulunuyoruz. 10’uncu etabı burada bitirmişlerdi, sivil tolum kuruluşlarının temsilcileriyle, aktivistlerle, gönüllü vatandaşlarla birlikte buraya geldik, birazdan da Vali bey katılacak. Biz bu arkadaşlarımızın başlattığı çabaya destek veriyoruz, onun için buradayız. Van Denizi dünyanın 4’üncü büyük iç denizidir. Eğer Van Gölü yoksa Van Gölü havzası da yok olacaktır. Dolayısıyla havzada yaşayan 1.5 milyon insanın bu mirası gelecek kuşaklara tertemiz bırakmak amacıyla arkadaşlarımızın başlattığı bu tarihi etkinliği desteklemek ve tamamlamak maksadıyla Van TSO yönetim kurulu üyelerimizle, aktivistlerle birlikte buradayız. Bu arkadaşlarımızı, adım adım yürüyerek Van denizini gündeme getirdikleri için kutluyorum ve tebrik ediyorum. Başka Van Gölü yok, politikacılarımızdan hızlı bir şekilde Meclisin açıldığı bugünlerde bütün siyasi partilerin bir araya gelerek Van Gölü koruma kanununu gündeme getirmelerini ve yasalaştırmalarını bekliyoruz. 3 milyon yıldır Van Gölü vardır ve kimse etrafını yürüyerek kat etmemiştir. Artık bundan sonra söz sırası politikacılarda… Rastgele diyoruz ve yürüyüşümüzü başlatıyoruz.”

Takva’nın söylediği son cümle ardından Van merkeze doğru yürüyüş başladı.

VALİ BİLMEZ DE KATILDI

Yürüyüşün ilerleyen bölümüne Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de katıldı.

Küçük bir molanın verildiği noktada açıklama yapan Vali Bilmez, “Yasaklarla doğa korunmaz, bilinçle doğa korunur, onun için bu eylem önemli, bu eyleme katılanları kutluyorum. Ama Van Gölü’ne tüm Van’ın sahip çıkması gerekiyor. Hem kamu kurumlarıyla hem vatandaşlarla, hem STK, hem siyasi partileri ile, Van Gölü sadece Van’ın değil tüm Türkiye’nin, hatta sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın bir değeridir. Ve Van Gölü bize emanet edilmiş. Maalesef şimdiye kadar bu emanete çok sadık kalınmadı. Hiç olmasa bundan sonra kirletmemeliyiz, kirletme bittikten sonra da tekrar temizlemeliyiz. Onun için Mayıs ayında başlayıp bugün son gününe giren bu farkındalık eylemine katılan, yer alan her arkadaşı kutluyorum.” dedi. 

TASARI YETERSİZ

Meclise Van Gölü Koruma Kanunu Tasarısı verildiğini ancak bunun yetersiz olduğunu belirten Vali Bilmez, şunları söyledi:

“Biz Van Gölü’nü her platformda gündem yapmalıyız. Biraz önce giderken muhtemelen kokusunu his ettiniz, belki de rahatsız oldunuz, arıtma tesisinin bir an önce devreye girmesi için hepimizin seferber olması lazım. Bu seneki kredi problemi çözüldü, inşaat devam ediyor, inşallah en kısa zamanda devreye sokma gayreti içindeyiz. Ama bu da yetmiyor, Van Gölü etrafındaki diğer arıtma tesislerinin de iyi çalışması lazım. Bu da yetmiyor, göldeki 300 teknenin de duyarlı davranması gerekir, bu konuyu da masaya yatırdık. Onun için toplumsal destek istiyoruz. Toplumsal baskı istiyoruz. Koruma Kanunu için meclise sunulmuş bir tasarı var. Kendim inceledim, bana göre yetersiz bir tasarı. Ama siyaseten karar alınırsa onun içini doldurma imkânı var. Ama salt bir kanun çıkartmayla kurtulmayacağını bilmemiz lazım. Önce bir bütçe lazım, bir idare lazım. Yatırımları uygulayacak bir yapı lazım. Biz Van Gölü’nün Van tarafını temiz tutsak bile Bitlis tarafı temiz tutulmadığı zaman yine sıkıntı olur. Dolayısıyla tüm Van Gölü çevresinin aynı yapı içinde yer alması lazım. Gönlümüzden geçen, yerel yönetimlerden pay alan, katkı alan merkezi idarenin de destek vermesi… Ama biz halen Van Gölünü kirletiyoruz. Bu kentin atık suyunun yüzde 75’i arıtılmadan göle verilmekte. Onun için bir yandan onu hayata geçirmemiz lazım, vatandaşların da kirletmemesi lazım. Hayvancılık yapanların da ahırlarını başka alanlara almaları lazım. Biz şimdi Büyükşehir Belediyesi olarak uyarılara başladık.”

YÜRÜYÜŞ VAN TSO ÖNÜNDE TAMAMLANDI

Saat 13.’00te başlayan ve yaklaşık 3 saat süren yürüyüş Van TSO binası önünde tamamlandı.

Burada da bir konuşma yapan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ile Başkan Yardımcısı Serkan Seyyahoğlu, tek amaçlarının Van Gölü koruma kanununun çıkması ve Van Gölü’nün temiz tutulması olduğunu söyledi.

Van TSO Başkanı Necdet Takva da, “İlk kez bir sivil toplum aktivitesine, bir Valinin kendisini de ilgilendiren bir faaliyete katıldığına şahit olduğunu” söyledi.

430 kilometrelik parkurun tamamlandığını belirten Takva, tek tek katılımcıları yeniden sayarak teşekkür etti. 

Bazı kesimlerin etkinliğe uzak durduğuna işaret eden Takva, “Demek ki yıllardır mangalda kül bırakmayan ekolojistlerin Van Gölü gibi bir dertleri yokmuş!” diye kaydetti. 

Van TSO Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Fevzi Çeliktaş da, diğer aktivistler gibi amaçlarının Van Gölü Koruma Kanununun çıkması olduğunu belirterek katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından, başından beri yürüyüşü sürdüren Vangölü Aktivistleri Derneği Erdoğan Özel, Başkan Yardımcısı Serkan Seyyahoğlu ile Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş’a birer plaket verildi. 

Haber: M. Selim KURT 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241