banner279

Van Gölü Havzası, sosyal medyaya taşındı

Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından “Dikkat Köşesi” adı altında başlatılan sosyal medya çalışmasında bu hafta, Van Gölü Havzası’nın tarih, kültür ve doğal güzellikleri yönünden genel yapısı gündeme taşındı.

Van Gölü Havzası, sosyal medyaya taşındı

Van’ın tanıtımı ve sorunları konusunda dikkat çekici farkındalık çalışmaları yürüten Vangölü Aktivistleri Derneği, bir süre önce sosyal medya mecrasında başlattıkları “Dikkat Köşesi” ile gündem oluşturmaya devam ediyor.
Dernek, bu hafta da Van Gölü Havzasını konu yaptı.
Sosyal medyada başlatılan haftalık çalışma için “Dikkat köşemizde bu hafta tarihi yapısı, doğal güzellikleri, kültürü ve oluşumu ile Van Gölü Havzası bulunuyor.” bilgisi verildi.

OLUŞUMU: 

Havzanın nasıl oluştuğuna ilişkin bilgi aktarılan “Oluşum” tanımlı bölümde de “Van Gölü'ne sularını döken akarsuların oluşturduğu kapalı havzadır.” ifadesi yer aldı.

TARİHİ YAPISI:
Havzanın tarihi yapısı, “Havzada var olan Bitlis ve Van illerimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hala yaşanılan en eski şehirler listesinde Van ilimiz de bulunmaktadır.” şeklinde değerlendirildi.

DOĞAL GÜZELLİKLER: 

Turizm yönünde önemli bir işlevi olan havzanın doğal güzellikleri için de “Biyo çeşitliliği, dağları, adaları, endemik türde canlıları, gölünün mavisi ve yeşili ile eşsiz şehirlerden oluşmaktadır.” yorumu yapıldı. 

KÜLTÜR: 

Sosyal medya çalışmasında, Van ve Bitlis’i kapsayan havzanın kültür zenginliği ise, şu ifadelerle yer aldı:
“Van ve Bitlis kültürü; Bitlis hanları, eski evleri, tarihi yerleri, Van kedisi, kaleleri, Van otlu peyniri ve Van kahvaltısına dayanır. Van otlu peyniri yörede önemli bir şekilde yayılmıştır. Dağlardan toplanan otlardan yapılır. Şehirlerinin sahip olduğu kültürel yapılar, turizme katkı sağlamaktadır.”

Özel Haber: Adil HARMANCI

Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2021, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140