banner279

Van Et'in Shibine Müebbet Hapis

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 yıldır görülen davanın karar duruşmasına başka suçtan tutuklu sanık Galip Öztürk ...

Van Et'in Shibine Müebbet Hapis

Metro Turizm ve Van Et’in sahibi İş adamı Galip Öztürk, adam öldürmeye azmettirmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Metro'nun sahibine müebbet hapis

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 yıldır görülen davanın karar duruşmasına başka suçtan tutuklu sanık Galip Öztürk ile Yakup Yazıcı, Cengiz Kaya ve tutuksuz sanık Ali Odabaş katıldı.

Beyoğlu'nda 1996 yılında öldürülen Kuvvet Köseoğlu cinayetiyle ilgili azmettirici olmadığını iddia eden Galip Öztürk, beraatini istedi. Öztürk'ün avukatı Ersan Şen de müvekkilinin azmettirici olduğuna dair hiçbir delilin olmadığını savundu.

3 KİŞİ ZAMAN AŞIMINDAN BERAAT ETTİ

Duruşma savcısı Güngör Erkoç, daha önce verdiği mütalaasını tekrarladı. 12 yıldır süren davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Yunus Özdemir, Cengiz Kaya, Savdı Şengül ile Ali Odabaş'ın beraatına karar verdi. Bu sanıklar hakkında mağdur Zülfü Ozan'ı yaralama suçundan açılan dava ise zamanaşımı nedeniyle düşürüldü.

Sanık Yakup Yazıcı ile Kudret Okumuş'a ise Kuvvet Köseoğlu'nu öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, daha sonra bu iki sanık hakkında olay tarihi itibariyle 4616 sayılı yasanın uygulanmasına karar verdi.

TUTUKSUZ YARGILANACAK

Galip Öztürk ise Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra Galip Öztürk'ün duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet hapse çevirdi. Mahkeme, Öztürk'ün bu cezasının da 4616 sayılı ‘Şartı Salıverilme ve Erteleme Yasası' kapsamında olduğunu belirterek sanığın bu yasadan yararlanmasına hükmetti. Öztürk'ün başka bir suçtan tutuklu olduğunu hatırlatan mahkeme, tutuklama kararı vermezken yargılandığı davada tahliye olma durumuna karşı sanığa yurt dışına çıkış yasağı koydu.

Öztürk, TMK 10. madde kapsamındaki İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesi'nde çıkar amaçlı suç örgütü kurmak suçlamasıyla 140 yıla kadar hapsi cezası talebiyle yargılanmasına ise devam ediliyor.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140