banner279

VAN ESOB’TAN KAMAR’A ZİYARET

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği ve Van Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası yönetimi Defterdarlığa ziyarette bulundu.

VAN ESOB’TAN KAMAR’A ZİYARET


Van Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Aydemir ve Van Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Çetin Karaduman Defterdarlık Makamını ziyaret ederek Murtaza Kamar’a Van’da çok sayıda kayıtsız esnafın bulunduğu hatta 4800 kişiye yakın vergi mükellefi olup her hangi bir meslek odasına kayıt yapmayan esnafımız bulunmaktadır.

Gerek vergi dairesi, gerekse belediyeler tarafından vergi ve ruhsat denetimleri düzenli olarak kayıt dışılık önlenmeli hem tüketici güvenliği hem toplum sağlığı açısından hem de yükümlülüklerini yerine getiren esnafımız ile oluşan haksız rekabet açısından, kayıtsız esnafın kayıt altına alınması önem taşımaktadır.

Vergi dairesi ve belediye tarafından yapılması gereken iş yeri denetimlerinin düzenli bir şekilde yapılması ve kayıtsız esnafın kayıt altına alınması sağlanmalıdır.

Aydemir, “Meslek odalarında basit usul vergi mükellefi olarak kayıtlı olan esnaf ve sanatkârların Vergi Dairelerince ve Mal Müdürlüklerince vergi terkin yapılmadan önce, fatura veya fiş alıp almadıkları ilgili odaya sorulduktan sonra yapılmalı ve ilgili odanın bilgisi dışında yapılan terkinlerde de odaya kayıtlı üyenin vergi terkini 6 ay sonra Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi  (ESBİS)’de görülmekte olup, bundan dolayı hiçbir şekilde aidat alınmadığı için oda gelirleri açısından haksızlık oluşturmaktadır.” dedi.

 Vanolay/Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140