banner279

Van Emniyeti’nden ‘Hendek’ açıklaması

Van Emniyet Müdürlüğü, İlde yaşanan hendek kazma girişimleri ile ve iki çocuğun yaralandığı patlamayla ilgili bir açıklama yayınladı.

Van Emniyeti’nden ‘Hendek’ açıklaması

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Dün gece Hacıbekir Mahallesi’nde HDP’li Van Belediyesine ait iş makineleriyle hendek kazma girişiminde bulunulduğu, yaşanan olaylarda ise 3’ü örgüt üyesi 3’ü iş makinesi operatörü olmak üzere 6 kişi hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca sabah saatlerinde Hacıbekir Mahallesi Bayırlı sokakta çöpte buldukları cisimlerle oynayan 2 çocukla ilgili bilgiler de yer aldı.

3 iş makinesi HDP’li Belediyeye ait

Hendek kazmada kullanıldığı belirtilen ve HDP’li Van Büyükşehir Belediyesine ait  3 iş makinesine de el konulduğu belirtilen yazılı açıklamada; “09.08.2015 günü saat 21.30'da, İlimiz Hacıbekir Mahallesi'nde bazı sokakların hendek kazılmak suretiyle trafiğe kapatıldığı bilgisi alınması üzerine, görevlilerimiz derhal bölgeye intikal etmişlerdir. Adı geçen mahalledeki Doğu Caddesi'nin hendek kazılmak suretiyle trafiğe kapatıldığı ve hendeği kazan iş makinasının olay yerinde olduğunun görülmesi üzerine, anında müdahale edilerek yol trafiğe açılmış, bir belediyeye ait olan iş makinasına el konularak operatörü gözaltına alınmıştır.” denildi.

“Silahlı çatışma yaşandı”

Söz konusu müdahale sırasında göstericilerin polise Molotof, taş, el yapımı patlayıcı  ve ateşli silahla saldırılarda bulunduğu ifade edilen açıklamanın devamında ise şu bilgiler yer aldı:

 “Bu şahıslara karşı sulu ve gazlı müdahalenin yanı sıra ateşli silah kullanan şahıslara karşı da silah kullanmak suretiyle müdahale edilmiştir. Bu müdahaleler devam ederken üç şahsın yaralı olarak hastanelere intikal ettikleri tespit edilmiştir. Bu şahıslardan O.Y. isimli şahsın kolundan yaralı olduğu ve hastanede tedavi altına alındığı; diğer şahıslar N.İ. ve T.Y.'nin yaralarının hafif olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalarda, O.Y.'nin terör örgütü mensubu olduğu ve güvenlik kuvvetlerimize atmak istediği patlayıcı maddenin elinde infilak etmesi sonucu yaralandığı, N.İ.'nin ise kayıp olduğuna ilişkin müracaatın bulunduğu, kayıp olduğu süre içerisinde terör örgütü içerisinde faaliyette bulunduğu, O.Y.'nin elindeki patlayıcının infilakı sırasında yaralandığı, T.Y.'nin ise aynı patlamada şarapnel etkisi ile yaralandığı, terör örgütü adına faaliyette bulunmaktan dolayı Müdürlüğümüzce hakkında işlem yapıldığı tespit edilmiştir. Yukarıda belirtilen saldırı eylemlerini organize, sevk ve idare ettikleri değerlendirilen adı geçen şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli işlemlere başlanmıştır.”

Öte yandan sabah saatlerinde Aynı mahallenin Bayırlı sokağında meydana gelen ve iki çocuğun yaralandığı patlamayla ilgili de şu bilgiler verildi:

“10.08.2015 günü İlimiz Bayırlı Sokak'ta iki şahsın yaralandığı gerekçesiyle ambulans çağrılması üzerine yapılan çalışmalarda, uzman ekip tarafından olayın meydana geldiği evde yapılan incelemelerde patlayıcı madde artıklarının bulunması üzerine, Ö.İ. ve M.İ iki şahsın kendi kontrollerinde bulunan patlayıcı maddenin infilakından dolayı yaralandıkları değerlendirilmektedir. Halen hastanede tedavi altında bulundurulan adı geçenler hakkında Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli işlem başlatılmıştır.”

Bölgede hendek kazan veya kazdığı değerlendirilen üç iş makinasına el konulduğu, operatörleri ve bunları bu bölgeye sevk eden diğer ilgililer hakkında da adli işlemler başlatıldığı aktarılan açıklamanın son bölümünde “Yukarıda belirtilen olaylar sırasında Müdürlüğümüze ait bazı araçlarda hasar meydana gelmiş olup, personelimizde yaralanma veya can kaybı meydana gelmemiştir.” ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241