banner279

Van'da Yaz Kur'an kurslarına başvurular başladı

Van İl Müftülüğü tarafından düzenlenen yaz Kur'an kursları için kayıtlar alınmaya başladı. Kur'an kursları kayıtlar kapsamında gazetemize özel açıklamalarda bulunan Van İl Müftüsü Ömer Keskin, başvuruların 21 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında cami, Kur'an kursları veya www.diyanet.gov.tr üzerinden yapılabileceğini vurguladı.

Van'da Yaz Kur'an kurslarına başvurular başladı

Van'da İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Yaz Kur'an kurslarına başvurular cami, kurs veya "www.diyanet.gov.tr" internet adresi üzerinden yapılabilecek.

Kur'an kurslarına 4-22 yaş grubu arasındaki çocuk ve gençlerin katılım sağlayabileceğini vurgulayan Müftü Keskin, 4-9 yaş grubu öğrencilerin velileri, bölgesindeki en yakın Kur'an kursuna yüz yüze olarak veya web sitesi üzerinden başvuru yapabileceğini, bu gruba sadece yüz yüze eğitim verileceğini söyledi.

16-22 yaş arası öğrencilerin başvurularının ise web sitesi üzerinden alınacağını belirten Müftü Keskin, bu yaş grubuna eğitimlerin ise sadece çevrimiçi yapılacağını ifade etti. Müftü Keskin, ayrıca Kur'an kurslarına 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşların da velilerinin başvuru yapabileceğini söyledi.

"21 HAZİRAN-11 TEMMUZ 2021 TARİHLERİ ARASINDA BAŞVURULAR ALINACAK"

Bu yıl yaz Kur'an kurslarına ilişkin alınan tedbirler ve hazırlıkların tamamlandığını belirten Müftü Keskin, "Diyanet İşleri Başkanlığımız Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce "2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esasları" belirlendi. Buna göre bu yıl yaz Kur'an kurslarına ilişkin alınacak tedbirler ve hazırlıklara yönelik çalışma esasları 81 ilin müftülüklerine gönderildi. Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl okulların tatile girmesiyle birlikte cami ve Kur'an kurslarında açtığı "Yaz Kur'an Kursları", bu yıl da Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle yaş gruplarına göre çevrimiçi veya yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecek. 2021 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitim öğretim tek dönem halinde 5 Temmuz-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılması planlanırken başvurular, 21 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında cami, Kur'an kursları veya "www.diyanet.gov.tr" üzerinden yapılabilecek" dedi.

"ÇOCUKLAR YÜZ YÜZE, GENÇLERE ONLİNE EĞİTİM"

Engelli vatandaşların da yaz Kur'an kurslarına başvurabileceğini belirten Müftü Keskin, "Kur'an kurslarına 4-22 yaş grubu arasındaki çocuk ve gençler katılabilecek. Buna göre 4-9 yaş grubu öğrencilerin velileri, bölgesindeki en yakın Kur'an kursuna yüz yüze olarak veya web sitesi üzerinden başvuru yapabilirken bu gruba sadece yüz yüze eğitim verilecek. 10-15 yaş arası öğrenci velileri ise başvurularını yüz yüze veya web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirken eğitimleri tercihlerine göre yüz yüze veya çevrimiçi olacak. Yine 16-22 yaş arası öğrencilerin başvuruların web sitesi üzerinden alınacak, eğitimleri ise sadece çevrimiçi yapılacak. Ayrıca Kur'an kurslarına 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşların da velileri başvuru yapabilecek. Eğitim ortamları imkânlar dâhilinde öğrencilerin yaş grubu, cinsiyeti, Kur'an-ı Kerim okuma ve dini bilgi seviyeleri dikkate alınarak oluşturulurken, yüz yüze eğitim verilen ortamlarda ise öğrenci sayısı, Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında fiziki şartlar göz önünde bulundurularak öğretici grupları belirleyecek. Çevrimiçi eğitimlerde ise öğrenci sayısı en fazla yirmi kişi olacak" ifadelerini kullandı.

KUR'AN KURSLARINDA SIKI TEDBİR

Covid-19 Salgın Rehberi'nin de hazırlandığı ifade eden Müftü Keskin, "Diyanet İşleri Başkanlığımız Covid-19 salgını sebebiyle Kur'an kurslarındaki tedbirlere ilişkin "Covid-19 Salgın Rehberi" hazırladı. Bu kapsamda öğrencilerin her gün kurslarda ateşleri ölçülecek, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olanlar sağlık kurumuna yönlendirilecek. 18 yaş üstü olan öğrenciler bizzat kendileri, 18 yaş altı olan genç ve çocukların ise velileri tarafından "Bilgilendirme Formu ve Taahhütname" adı altında dilekçe vermeleri gerekecek. Dersler birleşik sınıflarla yapılmayacak. Derslerde oturma şekli, sıra düzeninde sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde birer boşluk bırakarak çapraz oturma düzeni yapılarak ve maske takılarak gerçekleştirilecek. Kur'an-ı Kerim, kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olacak ve öğrenciler arası malzeme alışverişine izin verilmeyecek. Teneffüslerde ders ortamları mutlaka havalandırılacak. Kurs binası, sınıf ve cami/mescit girişinde el antiseptiği bulundurulacak. Kurslarda bulunan sınıf, mescit, tuvalet ve abdesthaneler günde en az bir defa temizlenecek ve sık sık havalandırılacak. Ayrıca, kapı kolları, elektrik düğmeleri, masa, sandalye gibi sık dokunulan yüzeyler düzenli olarak dezenfekte edilecek ve temizliği sağlanacak" diye konuştu.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140