banner279

Van'da kontrollü serbestlik dönemi kuralları açıklandı

Van Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.03.2021 tarih ve 2021/10 sayılı kararı ile Van için yeni kararları açıkladı.

Van'da kontrollü serbestlik dönemi kuralları açıklandı

Önceki gün Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı normalleşme açıklamasının ardından Van İl VaUmumi Hıfzıssıhha kurulu alınan yeni kararları açıkladı. İlimiz sınırları içerisinde alınan yeni kararları şu şekilde açıklandı;

AKŞAM UYGULANAN SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI DEVAM EDECEK

“Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan sür ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esaslar daha önce olduğu gibi aynı şekilde devam edecektir. Hafta içi ve hafta sonlarında 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılmıştır. 65 yaş üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocukların toplu ulaşım araçlarını kullanmalarını kullanabilecektir.

YEME İÇME SEKTÖRÜ FAALİYETLERİNE BAŞLAYACAK

Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı ile kıraathane, çay bahçesi vb. işyerleri aşağıda belirtilen hususlara uymak kaydı ile faaliy gösterebilecektir. Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları göz önünde bulundurulacaktır. Açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde mevcut kapasitenin en fazla % 50 oranında kişi bulundurulacaktır. Yeme/içme yerleri saat 07:00 -19:00 arasında çalışacaktır. Yeme/içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel/al şeklinde; 21.00- 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde çalışabilecektir. Yüzme havuzu vb. tesisler aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. Girişte HES kodu uygulaması kullanılacaktır. Seyirci/refakatçi/misafir alınmayacaktır.

HALISAHALARDA HES KODU UYGULAMASI YAPILACAK

09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir. Halı sahalar aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. Girişte HES kodu uygulaması kullanılacaktır. Seyirci/refakatçi/misafir alınmayacaktır. 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir. Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, Kişi başına en az 8 m2 alan ayrılacaktır. Katılımcı sayısı 100’ü geçmeyecektir.

DÜĞÜNLER İZİN DAHİLİNDE TEDBİRLİ YAPILACAK

1 saatle sınırlı olacak şekilde yapılabilecektir. Nikâh/düğün salonu işletmelerince yapılacak her türlü organizasyonların en az üç gün öncesinden Kaymakamlıklara, e-Devlet İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesi gerekmektedir. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek her türlü etkinliklerle ilgili yasaklama kararının aşağıdaki hususlara riayet etmek şartıyla kaldırılmıştır; Kişi başına 8 m2 alan bırakılacaktır. Aynı anda bulunabilecek en fazla kişi sayısı 300’ü geçmeyecektir. İlgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınacaktır. Yukarıda belirtildiği şekilde kişilerin bir araya gelmesine neden olacak her türlü etkinliğin, Kaymakamlıklara en az üç gün öncesinden bildirilecektir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140