banner279

'Van Balığı' için buluştular

Van Balığı Gönüllüleri Platformu tarafından bu yıl ikinci kez “Van Balığının Tanıtımı” etkinliği düzenlendi.

'Van Balığı' için buluştular

Düzenlenen etkinlikte davetlilere mangalda pişirilmiş Van Balığı, ayran aşı ve bulgur pilavı ikram edildi. Etkinlikte Van Yöresine ait hikayeler anlatılırken, tarihi açıdan sahip olduğu değerlere de değinildi. Güzel bir atmosferde geçen etkinlik daha sonra ikram edilen semaver çayı ile sona erdi. 
Van Kalesi güney tarafında yer alan Horhor Mevkinde düzenlenen etkinliğe, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Muhendislik Fakültesi Dekanı ve Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Tunçtürk, Diş Hekimliği Dekanı Prof. Dr. Gökhan Oto, Van Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Yayla, Van Balığı Gönüllüleri Platformu Başkanı Necmi Beyde ve platform üyeleri, Van Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Tayfun Çiftçi ve üyeleri, Mavi Fularlılar ile davetliler katıldı.

“VAN BALIĞI OLARAK NİTELENDİRMEK ÇOK DOĞRU OLACAKTIR”

Etkinliğe misafir olarak katılan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Y.Y.Ü) Muhendislik Fakültesi Dekanı ve Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Tunçtürk, Van Balığının önemine dair şunları söyledi: “Etkinlik, konunun önemini vurgulamak açısından gerçekten önemli, güzel de bir etkinlik oluyor. Van Balığı, Van için önemli bir değer. Hem ekonomik açıdan hem etrafında şekillenmiş olan kültür açısından hem de sonuç itibari ile birçok insanın besin açığının kapatılması açısından önemli. Çünkü çok değerli protein kaynağı, bu açıdan da çok önemli. Burada özellikle Van Balığının belki ismi etrafında yapılan spekülasyonlar üzerinde durmak gerekiyor. Bilimsel olarak bu sazangillerden bir balık ve bunu özellikle Van Balığı olarak nitelendirmek çok doğru olacaktır. Hem Van’a kültürel açıdan katkıda bulunmak için hem de bilimsel bir yanlışı gidermek açısından önemli olacaktır. Ekonomik açıdan çok önemli, binlerce ton avlanan bir balık, çeşitli şekillerde işlenmesi de ekonomik açıdan çok büyük bir girdi sağlayacaktır.”
  

“AMACIMIZ VAN BALIĞINI TÜM ÜLKEYE TANITMAK”

Daha sonra konuşan Van Balığı Gönüllüleri Platformu Başkanı Necmi Beyde ise düzenlemiş oldukları etkinliği geleneksel hale getirip Van Balığının ismini ve önemini gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyleyerek: “ Van Balığı Gönüllüleri olarak bu yıl 2’incisini düzenlemiş olduğumuz etkinliğimizdeyiz. Bilindiği üzere Van Balığı Gönüllüleri yaklaşık bir yıla yakındır sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen bir grup. Grubumuzun içinde Van Fotoğrafçılar Derneği, Mavi Fularlılar olarak aynı çatı altında birleşmişiz. Bu etkinliklerimiz sık sık olmasa bile senede en az 1-2 defa olacak, amacımız Van Balığını tüm ülkeye tanıtmak, Atadan gelen Van Balığının ismini yaşatmaktır”dedi

Haber: M. Selim KURT

Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuran Pazarbaşı Ertan.
Nuran Pazarbaşı Ertan. - 1 yıl Önce

Keske bu değerli besin kaynağının pazarı genişlese. Diğer illerde de satılsa. Kaçak gelenleri görünce üzülüyoruz. Yasal olarak gelse de getirisi güzel şehrim Van'a kalsa.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140