banner279

Van Arıtma Tesisi devreye alındı

Van Gölü’nü kirlilikten kurtaracak Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla devreye alındı.

Van Arıtma Tesisi devreye alındı

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından 2018 yılında İskele Mahallesinde yapımına başlanan ‘Van Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ tamamlandı. Van’ın 50 yıllık arıtma ihtiyacını karşılayacak olan tesis aynı zamanda Van Gölü’nün kirlilikten de korunmasını sağlayacak. Türkiye’nin en iyi ve teknolojik tesislerinden biri olan ‘Van Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ yaklaşık 180 Milyon TL’ye mal oldu.

112 dönüm arazi üzerine kurulan tesis, Van Gölü sempozyumu için Van’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla düzenlenen törenle su tutmaya başladı.

Tesiste incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan tarafından detaylı bir sunum yapıldı. Sunumda Tesis hakkında bilgi veren Kaplan, Van Gölünün tamamen kirlilikten kurtulacağını belirtti.

Açılış Törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanı sıra Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel ve davetliler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140