banner279

Vali Doğan: Dürüst vatandaşlar zarar gördü

Van'da önceki gün çıkan olayların ardından Vali Aydın Nezih Doğan, dün Kazım Karabekir Caddesi üzerinde yakılan BİM’de incelemelerde bulundu. Vali Doğan burada yaptığı açıklamada “Göstericilerin ancak vandalizm olarak izah edilebilecek bir takım kırma dökme yakma eylemleri oldu. Bunlardan doğrudan günlük hayatını yaşayan dürüst vatandaşlar zarar gördü” dedi.

Vali Doğan: Dürüst vatandaşlar zarar gördü
 Ticari tesisler yanarken, belediyelerin o binaların yanışına seyirci kalmaları, söndürmek için gönderilen talepleri karşılıksız bırakmaları bunun üzerine valiliğin tedbir alması gerçek anlamda düşündürücü birşey olduğunu belirten Vali Aydın Nezih Doğan, “Kamu hizmetine talip olanların şartlar ne olursa olsun o kamu hizmetini üretmeyi başarması lazım. Aksi büyük kaostur diye konuştu.

DEVLET BU ZARARLARI GİDERECEKTİR

Önceki gün yaşanan olaylarda tamamen yakılan ve dumanların yükseldiği BİM’in karşısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Doğan,  Van ve bazı ilçelerinde olayların çıktığını ve bunun ancak vandalizmle izah edilebileceğini belirterek “  Göstericilerin ancak vandalizm olarak izah edilebilecek bir takım kırma dökme yakma eylemleri oldu. Bunlardan doğrudan günlük hayatını yaşayan dürüst vatandaşlar zarar gördü. Bu sadece Van ile ilgili değil biliyorsunuz Türkiye'nin birçok yerinde bu eylemler yapıldı. Hem kamu binalarına hem vatandaşlarımızın ticarethanelerine hem de insanların ortak yaşadığı kamu tesislerine belediye tesislerine zarar verdiler. Tabi bu maddi zararların tümü tazmin edilecektir. Devlet bu zararları giderecektir. Vatandaşın yanında olduğunu gösterecektir. Ancak bir bayram günü herkesin esenlik beklediği bir bayram günü birilerinin sokağa çıkıp ortalığı kırması dökmesi yakması kabul edilebilir birşey değildir. Bunun barışla demokrasiyle hukukla izah edilebilecek bir tarafı yoktur. Bu olsa olsa insanlık dışı bir tavırdır vandalizimdir” dedi.VANSESİ - RIDVAN CAN

BELEDİYE YANGINI SÖNDÜRMEDİ

Çıkan olaylar sırasında yanan iş yerlerinin belediye ekiplerinin gelip söndürmediğini ifade eden Vali Doğan,  “ Birde üzerinde durmamız gereken birşey var. İnsanların ticari tesisleri yanarken, belediyelerin o binaların yanışına seyirci kalmaları. Söndürmek için gönderilen talepleri karşılıksız bırakmaları bunun üzerine valiliğin tedbir alması gerçek anlamda düşündürücü birşeydir. Kamu hizmetine talip olanların şartlar ne olursa olsun o kamu hizmetini üretmeyi başarması lazım. Aksisi büyük kaostur. Biz böyle bir kaosu kabul edemeyiz. Bu nedenle ben bir kez daha sağduyuya davet ediyorum. insanlarımızı ki insanlarımız, olaylara hiçbir şekilde karışmış değillerdir. Olayı nefretle ifade etmişlerdir. Gençlerimizi sağduyuya davet ediyorum. Oyuna gelmemelerini istiyorum ve ilgili kuruşlarında bu konuda işin kurallarına uymalarını davet ediyorum” dedi.

TEPKİ GÖSTEREN BİR VATANDAŞ VEFAT ETTİ

Van'da bir kişinin öldüğüne işaret eden Vali Doğan, Van merkezde bir kişi hayatını kaybetti. Elimizdeki net bilgi vefat eden vatandaşın gösterici ateşi yada güvenlik kuvveti ateşi ile değil de başka türlü vefat ettiği biçiminde. dolayısıyla ortada bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuş olaylar var. Çünkü vatandaş orda yakılmak istenen bir binanın yakılmaması için tepki gösteren bir vatandaş. Bu vatandaşın o kargaşada vefatı söz konusu. Ama vefatına gerekçe olacak hadiseler göstericilerin doğrudan müdahalesi değil yada güvenlik kuvvetlerinin doğrudan müdahalesi değil başka türlü gerekçelerle vefat ettiğini biliyoruz diye belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241