banner279

Vali Bilmez, kazı çalışmalarını inceledi

Vali Mehmet Emin Bilmez, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Bilmez, kazı çalışmalarını inceledi

2010 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Konyar Başkanlığında yapılan Eski Van Şehri, Kalesi ve Höyüğü Kazılarına Türkiye'nin birçok üniversitesinden alanında uzman 50 kişi katılıyor.
   Urartu tarihine ışık tutacak önemli bir mekanda yapılan kazı çalışmalarını inceleyen Vali Mehmet Emin Bilmez’e kazı başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ eşlik etti.  
Yapılan kazılarda elde edilen bulgular ve çıkarılan tarihi eserleri dikkatle inceleyen Vali Bilmez’e, kazı başkanı Doç. Dr. Konyar, kazıyla ilgili bilgi verdi.
    Vali Bilmez, tarihi mekanların turizme kazandırılmasının önemine dikkat çekerek, burada yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu, gün yüzüne çıkarılan mekanların ve eserlerin tanıtımının iyi yapılması gerektiğini vurguladı.
Kazı Başkanı Doç. Dr. Konyar ise, 2010 yılından buyana yaptıkları kazı çalışmalarında Urartularla ilgili çok önemli bulgular elde ettiklerini belirterek, Vali Bilmez’e, kaleme aldığı Van-Tuşpa Arkeolojik Rehberini taktim etti.
    Kazı çalışmalarında Urartuların son dönemlerde höyük alanını daha çok nekropol (mezarlık) olarak kullandığını tespit etiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Konyar, yerleşim alanı içinde bir nekropolün bulunmasının ilginç olduğunu, bu bulgunun yürüttükleri kazı çalışmasına farklı bir önem kattığını dile getirdi.
   Vali Mehmet Emin Bilmez incelemelerinin ardından, kazı çalışmalarını titizlikle yürüten Doç. Dr. Erkan Konyar ve ekibine teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vali Bilmez, kazı çalışmalarını inceledi ile ilgili görsel sonucu

Vali Bilmez, kazı çalışmalarını inceledi ile ilgili görsel sonucu

Vali Bilmez, kazı çalışmalarını inceledi ile ilgili görsel sonucu

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241