banner279

Vali Bilmez'den Van depremi mesajı

23 Ekim 2011 yılında Van'da meydana gelen 7.2'lik depremin 9. yıl dönümü nedeniyle Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yazılı bir açıklama yaptı.

Vali Bilmez'den Van depremi mesajı

Vali Bilmez, yaptığı yazılı açıklamada; “23 Ekim 2011'de 7.2 ve 9 Kasım 2011'de 5.6 büyüklüğünde şehrimizin yaşadığı iki büyük depremde ne yazık ki maddi ve manevi ağır hasarlar meydana gelmiş ve 644 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Ülkemizin ve ilimizin yaşadığı en acı olaylardan olan Van depreminin üstünden 9 sene geçmiş olsa da bizleri derinden etkileyen felaketde yitirdiğimiz canları unutmadık. Acılarımız hala taze, yüreğimiz hala buruk...” dedi.

Vali Bilmez, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İnsanoğlunun var oluşundan bu yana en çaresiz kaldığı doğal felaketlerden biri olan deprem gerçeği, kendisini bizlere unutturmamakta, 23 Şubat 2020'de ne yazık ki 10 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve onlarca vatandaşımızın da yaralanmasına neden oldu. Yaşadığımız bu depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, depremde yaralanan, yakınlarını kaybeden ve bu elim olaydan etkilenen tüm vatandaşlarımızın bir kez daha benzer felaketleri ve acıları yaşamamasını temenni ediyorum. Deprem bölgesinde bulunan ilimizde, yaşanılan bu afetlerde depremzede vatandaşlarımız yalnız bırakılmayarak devletin tüm imkanları seferber edildi. Gerek devletimiz, gerekse hükümetimiz ve Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlarımızın kısa sürede yaptığı yardımlar, yaşanan yıkımın etkilerini azaltırken, yaraların da sarılmasına katkı sağladı. Van'ı, kaderine ve enkaz yığınları arasına terk etmeyeceğini dünyaya örnek bir şekilde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve kurmayları olmak üzere tüm halkımız gösterdi. Devlet-Millet birlikteliği ile koordinasyon sağlanarak depremin hemen ardından gıda ve barınma gibi acil ihtiyaçlar giderilirken geçen 9 yılın ardından Van yeni bir çehre kazanarak modern bir kent haline geldi. Bizler de bu modernleşmeyi sürdürürek, ilimizde bu tür afetlerin etkisini en aza indirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle  2011 depreminin yıldönümünde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yâd ediyor, Yüce Mevlâ'dan bu tür afetlerin bir daha yaşanmamasını diliyorum.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241