banner279

Uyuşturucu madde kullanımına karşı mücadele başlatılıyor

Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi Haziran ayı meclisinde kentteki uyuşturucu madde kullanımı ile mücadele için önemli kararlar aldı.

Uyuşturucu madde kullanımına karşı mücadele başlatılıyor

Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi önemli gündem maddeleriyle Haziran ayı meclisini tamamladı. Başkan Vekili Cahit Bozbay'ın başkanlık ettiği mecliste önemli kararlar alındı.

 Gündeme alınan ilk konu Van ve ilçeler arasından taşımacılık yapan minibüslere yönelik artan sorunların tartışılması ve çözüm yolunun bulunması oldu. Konu Ulaşım komisyonuna yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

 “Üç gençten biri uyuşturucu madde kullanıyor”

Gündemin son maddesi ise 'kentteki uyuşturucu madde kullanımı' ile ilgili yapılacak çalışmalar oldu. Yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Belediye Meclis Üyesi Abdulbasit Bildirici, İpekyolu Belediyesi Meclisi'nde de bu konu ile ilgili çalışmalar yapıldığını belirterek, gençlerin bu bataklığa düşmemeleri için acilen çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Buna dönük çok amaçlı bir proje hazırladıklarını aktaran Bildirici, projenin maliyet kısmında Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine destek sunmasını istedi.

 

Uyuşturucu madde bağımlılığının çok yaygınlaştığını aktaran Bildirici, "Her üç gençten biri madde bağımlısı olmuş durumda. Bu toplumun üçte birinin işlevsiz hale gelmesi, aynı zamanda felaket demektir. Üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur." dedi.

 

“Spor tesisleri ve kurslar açılacak”

Yapılacaklarla ilişkin de bilgi veren Bildirici, “Çevremize baktığımız zaman her ailede neredeyse bir madde bağımlısıyla karşılaşıyoruz. Bu konuda geleceğe dönük ne yapabiliriz. Bu gençleri uyuşturucu batağına sürüklenmelerinin önüne nasıl geçebiliriz diye düşündük ve aklımıza spor geldi. Spor gençlerin hem ruhen hem de fiziksel olarak sağlıklı olmalarına yarıyor. Bu konuda kapsamlı bir proje düşündük. Merkeze kapsamlı bir kütüphane yapmayı planladık. Bu kütüphanenin içinde sinema ve tiyatro salonları, sanatsal çalışmalara, eğitime, kurslara imkân sağlayacak bölümler ve etüt salonlarının olacağı bir yapı planlıyoruz. Bunların dışında Van merkez ve Erciş ilçesine iki büyük spor kompleksi düşünüyoruz. Bu kompleks içinde olimpik ya da yarı olimpik yüzme havuzları, çeşitli sporların yapılacağı iki büyük tesis yapmayı planlıyoruz. Bunun dışında merkezde bulunan otuz mahalleye çok fazla maliyeti olmayan spor yaşam alanları, dokuz ilçemize de kapalı spor tesisleri yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Uyuşturucu Kullanımı 12 yaşına kadar inmiş”

Konuya ilişkin konuşan Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, uyuşturucu kullanımının 12 yaşına kadar indiğini belirterek, “Her 3 kişiden biri uyuşturucu kullanıyor. Sistemin tutumu zaten ortada, 'bunlar siyasetle uğraşmasınlar da neyle uğraşıyorlarsa uğraşsınlar' zihniyetindeler. Bu proje hayata geçmesi durumunda en azından bundan sonraki gençlerimiz için umut olur.” dedi.

 Konuşmaların ardından bu çalışmaların yapılması için komisyona yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140