banner279

Tuşba’daki plaja yoğun ilgi…

Tuşba Belediyesi, tarafından yaptırılan ve Türkiye’de bir göle verilen ilk ve tek Mavi Bayrağa sahip olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı hafta içi ve hafta sonu sabahın erken saatlerinde gece geç saatlere kadar sürekli vatandaşlarla dolup taşıyor.

Tuşba’daki plaja yoğun ilgi…
  Van Gölü sahilinde bir ilk ve tek olma özelliğine sahip Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı 2 hafta önce Van Valisi Murat Zorluoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Tuşba Belediye Başkanı Doç.Dr. Fevzi Özgökçe, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Onur Başkanı ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Abdulkadir Ateş’in yanı sıra kamu kurum amirleri ve memurları ile binlerce vatandaşın katılımları ile muhteşem bir açılışı gerçekleştirilmişti.

 

   MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJI DOLUP-TAŞIYOR

   Yeni açılmasına rağmen vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören plaj, havaların iyice ısınmasıyla her gün adeta dolup taşıyor.

    Halk plajına gelen vatandaşlar hem gölde serinlemenin hem de akşam saatlerinde dünyada benzeri olmayan güneşin batımını izlemenin huzurunu yaşıyor.

   Kadın ve erkekler için ayrı ayrı yüzme ve dinlenme, eğlenme bölümleri bulunan plaj, konforu ve modernliği ile Akdeniz ve Ege kıyılarını aratmıyor.

    Sabahın erken saatlerinden itibaren Van Gölü sahillerini dolduran vatandaşlar, Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nda eğlencenin ve serinlemenin tadını çıkardılar. Van Gölü’nün tertemiz serin sularını tercih eden vatandaşlar, mavi bayraklı plajdan memnun olduklarını belirttiler. Hanım ve beylerin ayrı ayrı olan güvenli bir ortamda yüzmenin yanı sıra, mescit, cankurtaran ile otopark, şezlong, şemsiye, duş alma ve giyinme kabinleri, kamelyalar, spor alanları, çocuk oyun grubu gibi alanda verilen hizmetlerin kendilerini memnun ettiğini dile getirdiler.

 

    VAN GÖLÜ ÖZLEMİ SONA ERDİ

   Şimdiye kadar Van Denizi’nin kıyısında bu özellikte ve bu kadar güzel tesislerin olmaması nedeniyle göle giremediklerini anlatan vatandaşlar, “Tuşba Belediye Başkanımız Fevzi Hocanın gerçekleştirdiği tüm projeler gibi bu projede önemli bir hizmet yapacaktır. Plaja ailemizle birlikte geliyoruz. Bayanlara ayrı bir yüzme yerinin olması, gençlerimiz için spor ve fitnes aletlerinde spor yapma imkanı yanında çocukların geniş oyun alanları ile güvenli ve güzel günler geçiriyoruz. Artık Van Gölü'ne yüzümüzü döndük, sahil kentli olduğumuzun farkına Fevzi Hoca ile vardık. Van Gölü’ne duyduğumuz özlem ve yüzme hasretimiz sona erdi. İnsanımızın böyle güzel ve güvenli bir ortamda tatil yapması gerçekten bizi mutlu etti. Bundan böyle Antalya, İzmir gibi tatil yerlerine hiç kimse buradan böyle gitmez. Çünkü oralar çok sıcak, oysa Van çok serin. Tuşba Belediye Başkanımız 4 yıllık sürede Van’da pek çok ilke imza attı, Mollakasım Mavi Bayraklı Plajda güzel bir tesis inşa etmişler. Ayrıca Mollakasım’da plajın yanında 50 dönüm kadar alandaki park örnek bir çalışmadır. Van Deniz’i kıyısındaki tüm bu güzel eserlerden dolayı başta Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve ekibine teşekkür ederiz” dediler.

 

    ÖZGÖKÇE: VAN İÇİN BİR İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

   Plajı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülen ‘Mavi Bayrak’ binlerce yıllık tarihi ile güzel Van’ımız ve Türkiye için bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu dile getirdi.

    Büyük gayret ve emekler sonucu Türkiye genelinde büyüklüğü, altyapısı, sahili ve hizmet anlayışı ile benzerine az rastlanılan bir tesis olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajını, Tuşbalılara, Vanlılara kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Özgökçe, turizm ve tatil merkezlerinde dalgalanan Mavi Bayrak’ı artık Tuşba İlçesi’nin Van Gölü sahillerinden dalgalanacağını dile getirdi. Başkan Özgökçe, “Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 33 kritere uyan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajımızın 200 metre uzunluğundaki kıyı şeridi ile engelli vatandaşlar için her türlü olanaklar mevcut. Plajda ayrıca cankurtaran ve ilk yardım olanakları da bulunuyor. Bütün bunlar kadar önemli olan paket arıtma tesisinin tam kapasite ile çalıştırılmasına çok önem taşıyor. Aziz, vefalı ve kadirşinas halkımız için ne yaparsak azdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi daima tevazu ile halkımıza gece gündüz demeden hizmetkarlık yapıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241