banner279

Türkerler VEPSAŞ, yeni elektrik tarifesi hakkında bilgilendirdi

Türkerler VEPSAŞ, yeni uygulamaya geçen kademeli elektrik tarifesi hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Türkerler VEPSAŞ, yeni elektrik tarifesi hakkında bilgilendirdi

Türkerler VEPSAŞ Şirket Müdürü Murat Taş, yeni uygulamaya geçen kademeli tarifeye ilişkin merak edilen soruları cevapladı.

Kademeli tarife hakkında bilgi veren Murat Taş, “1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için faturaya esas günlük ortalama 5 kWh’a kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyatın 1 lira 37 kuruş/kWh, faturaya esas günlük ortalama 5 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2 lira 6 kuruş/ kWh olarak uygulanmasıdır” dedi.

Yeni tarifinen Ocak ayından itibaren uygulanacağını belirten Taş, “Kademeli tarife uygulaması, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yapılan tüketimler için geçerlidir. Bu nedenle önceki dönem tüketimler kesinlikle yeni tarifeden hesaplanmayacaktır. Bu konuda tüketicilerimizin içi rahat olsun. EDPK’nın bu konudaki mevzuatı gayet açık ve net. Aralık ayı tüketimlerinin kesinlikle yeni tarifeden hesaplanmayacağını bir kez daha belirtmek isterim” ifadelerini kulandı.

Yeni uygulama hakkınd bilgi veren Taş, “Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artıştan enerji sektörümüz de olumsuz olarak etkilendi. Enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için EPDK tarafından zorunlu bir düzenleme yapıldı. Kademeli tarifeyle birlikte, normal bir evin günlük ortalama tüketim miktarı olan 5 kWh baz alınarak üretim maliyetlerindeki artışın tüm tüketicilere yansıtılmasının da önüne geçilmiş oldu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140