banner279

Turizme kazandırılacak

Van Belediyesi Meclisi, Şamran Kanalı'nın yeniden onarılması, düzenlenmesi ve çevresinin yeşil alana dönüştürülmesi kararı aldı.

Turizme kazandırılacak

Kentin turizmi açısından çok önemli olacak bu çalışma için Van Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü´ne yetki verildi.
Van Belediyesi Nisan ayı meclis toplantıları dün de devam etti. Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay başkanlığında devam eden toplantılarda önemli kararlar alındı.

"TOKİ´LERİN ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLECEK"
İlk olarak Trafik Komisyon´un TOKİ´lere yönelik ulaşım sorunlarını içeren raporları okundu. Hazırlanan raporda Kevenli ve Yeşilköy TOKİ sakinlerinin toplu ulaşım araçlarının TOKİ´lerde hizmet vermesi için yaptıkları talepler kabul edildi. Van Belediye Meclisi, aldığı kararla bundan sonra toplu ulaşım araçlarının TOKİ´lere de hizmet götürmesi kararlaştırıldı. Trafik Komisyonu ayrıca okul önlerine ve anayollara hız kesicilerin bırakılmasını karara bağladı. Daha sonra Tarım ve Hayvancılık Komisyonu´nun raporu tartışıldı. Raporda üç yıl önce açılan Van Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi´nde 5 adet beslenme odasının yapıldığı ve artık sokaktan alınan hayvanlara bu alanda bakılacağı belirtildi.

"EV İÇİ ŞİDDETLE İLGİLİ 10 AYLIK ÇALIŞMA YAPILACAK"

Aile ve Sağlık Komisyon raporunda ise kadınlara yönelik eğitimler ile ilgili bilgilere yer verildi. Raporda kadın hastalıklarına yönelik bilgilendirme, korunma gibi konuların her mahallede devam edeceği belirtilirken, bu eğitimlere Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin de gönüllü destek verdiği bildirildi. Kadın Komisyonu ve VAKASUM tarafından hazırlanan raporda, Van´da kadına yönelik ev içi şiddet öğelerinin araştırılmasına dönük bir anket çalışmasının yapılacağı belirtildi. 10 ay sürecek olan bu araştırmanın yapılabilmesi ve çalışmanın yürütülmesi için istenilen komisyona yetki talebi oy birliğiyle kabul edildi.

"ŞAMRAN KANALI TURİZME KAZANDIRILACAK"

Gündeme alınan diğer bir komisyon raporu ise Çevre ve Turizm Geliştirme Komisyon raporu oldu. Belediye meclisine verilen raporda, İl Genel Meclisi ile birlikte katı atık yönetimi ile ilgili çalışmaların yapıldığı ifade edildi. Hazırlanan rapor doğrultusunda Van Valiliği ile yapılan görüşmelerde derelerin ıslahı, onarımı ve temizliği konularında görüşmeler yapıldığı, DSİ´nin sorumlulukları konusunda talepte bulunulduğu belirtildi. Şamran kanalının onarımı ve turizme kazandırılması konusu ise mecliste kabul edildi.

BOZBAY: BU ÇALIŞMA KENTİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Gündemin okunmasından sonra konuşan Bozbay; "Urartu yapımı olan tarihi Şamran kanalının onarımı ve turizme kazandırılması gereklidir. Şamran Kanalının tamamının onarımının yapılması, çevresinin genişletilmesi ve yeşillendirilmesi kente çok önemli bir katkı sunacaktır. Bu çalışma bizim ve kentimiz için önemlidir. Bu konu için çalışmanın başlatılması için Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğümüzü görevlendirdik" dedi. Şamran Kanalının temizlenmesi ve onarım çalışmalarının yapılması oy birliği ile kabul edildi. / Prestij Haber

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2013, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140