banner279

TÜGİK'ten Barış Sürecine Destek

TÜGİK Genel Başkanı Güral ve 81 ilden gelen işadamları, Van'ı ziyaret ederek çözüm süreci kapsamında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

TÜGİK'ten Barış Sürecine Destek

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve 81 ilden gelen işadamları, Van'ı ziyaret ederek çözüm süreci kapsamında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çözüm süreci sonrasında iş dünyasının hareket biçimi ve üstleneceği role yönelik çalışmalar başlatan TÜGİK, Diyarbakır'a yaptığı ziyaretin ardından bugün Van'ı ziyaret etti.

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyet, Van'da yerel yöneticiler, bürokratlar ve iş dünyası temsilcilerini ziyaret ederek temaslarda bulundular. Sabah saatlerinde Van'a gelen ve Van Gölü'ne karşı kahvaltı yapan grup, daha sonra Van Belediye Başkanlığı'na giderek burada BDP'li Başkan Vekili Sabri Abi'yi ziyaret etti. Burada kısa bir konuşma yapan TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, TÜGİK'in Türkiye'nin en geniş kapsamlı sivil toplum kuruluşları arasında ilk sıralarda yer aldığını belirtti. Çözüm sürecinin olumlu neticeleneceğine inandıklarını anlatan Güral, "Doğru bir planlamayla doğru sektörlere yatırımı yönlendirmeyi ve bölge ekonomisine katkı sağlarken istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. İş dünyası olarak atacağımız adımları, üstleneceğimiz rolü daha somut hatlarla belirlemek için de çeşitli şehirlerimizde temaslar gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır'a yaptığımız ziyaret, ülke çapında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunun çözüm süreci ve sonrasına ilişkin attığı ilk somut adımdı. Diyarbakır'da tahminimizin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. Hem iş dünyasının hem de Diyarbakırlıların büyük bir heyecan içinde olduğunu gördük. Bu şehrimizdeki temaslarımız, yapıcı bir çalışma süreci ve hareket planı ortaya koymak adına çok önemli bir başlangıç oldu. Şimdi Van'a geldik ve burada da yoğun temaslar gerçekleştireceğiz. Ardından Batman, Bitlis, Mardin ve Siirt'i ziyaret ederek temaslarımızı sürdürecek, hareket planı oluşturma doğrultusundaki çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi de, Türkiye'nin genç işadamlarının bu sürece olan ilk hareketlerinin anlamlı olduğunu belirtti. Türkiye'de bir sorun olduğunu ve bu sorunun senelerce sürdüğünü anlatan Abi, "Sonuç itibariyle bu sorunun barış ve huzurun gelmesi için Diyarbakır'da, Van'ımızda açıklama yapıldı. Bu barış açıklaması gerçekten önemliydi ve bu barış sürecine de bütün Türkiye'nin, özellikle genç işadamlarımızın destek vermesi gerekiyordu, öyle de oldu. Tabi bu süreç inşallah sizin katkılarınızla bütün dinamiklerin bu sürecin başarıya ulaşabilmesi için katkı sunmaları gerekiyor ve herkesinde bir nebzede olsa elini taşın altına koyması gerekiyor. Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması için bu sürece destek vermemiz gerekiyor. Bu barış süreci ben inanıyorum ki iyi bir yere gidecek, tabi burada süreci sabote etmeye çalışanlar da olacak. Bu sürecin başarıya ulaşmaması için çoğu çevreler harekete geçecek, ama ben diyorum ki hepimizin desteğiyle, hepimizin katkısıyla, herkesin destek vermesiyle bu süreç başarıya ulaşacak. Barış tesis edilecek ve Türkiye'de şimdiye kadar dökülen kanın da durması gerekecek, öylede görünüyor. Bundan sonra inşallah hep birlikte Türkiye'nin gelişmesi için katkı sunacağız. Gelişmenin de mutlaka barışın tesis edilmesiyle olacaktır. Barışın sembolü olan kravatların da bize hediye edilmesi gerçekten barışın sembolüdür. Hep birlikte bu barışın sembolünü ileriye götürmek için çaba sarf edeceğiz. Bizimde temennimiz, umudumuz bu barışın tesisidir. Var gücümüzle barışın tesisi için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.

Van Belediyesi'nden sonra Van Valiliği'ne gitmek üzere buradan ayrılan grup, yol üzerinde esnaflara da uğrayarak hayırlı işler dilediler. Ardından Van Valisi Münir Karaloğlu ile bir araya gelen TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, ziyaretleri ile ilgili bilgiler verdi.

Van Valisi Münir Karaloğlu da, birçok annenin gözyaşına vesile olan bir fitneden, bir sıkıntıdan kurtulmak üzere olduklarını vurguladı. Türkiye'nin iyi yolda olduğunu ifade eden Karaloğlu, bu süreç başarıya ulaştığında hem bölge hem Türkiye'nin bambaşka bir yer olacağını kaydetti. Vali Karaloğlu, "Türkiye'de uygulanan en hayati proje kardeşlik projesidir. Bunu mutlak suretle pozitif olarak sonuçlaması gerekiyor. Buna toplumun, herkesin destek olması lazım. Bunu sadece parlamentoya, hükümete ve siyasetçilere bırakmamamız gerekiyor. Birinci görev onlarda da zaten, gereğini yapıyorlar. Ama toplumun bütün kesimleri, sivil toplumuyla, iş dünyasıyla bu sürece destek olması gerekiyor. Bunun için buradasınız. Gerçekten teşekkür ediyorum hem işadamı hem genç bir ekibin Türkiye'nin çok önemli bir yarasını sarmak için burada olması bizi mutlu etmiştir. Van biliyorsunuz çok önemli bir deprem yaşadı. Büyük acılar yaşadık, büyük yıkımlar oldu, ama Türkiye 75 milyonun kardeşliği ile dayanışması ile Van bu acıları çok çabuk atlattı. İçinizde birçok kişi bize yardım ettiniz, destek sundunuz. Van adına sizlere teşekkür ediyorum. İnşallah sizin bugün boruda olmasınız, barış sürecinin hayırla sonuçlanması noktasında hayırlı bir adım olacaktır. Tekrar hoş geldiniz" dedi.

TÜGİK üyeleri, Van Valisi Münir Karaloğlu ile Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi'ye getirmiş oldukları barışın simgesi olan beyaz kravat ve yakalarına beyaz mendil taktılar. İşadamları, yetkililere barışa nazar değmemesi dileğiyle de nazar boncukları hediye etti. Vali Karaloğlu ve Sabri Abi de TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral'a birer hediye takdim ettiler. - Van

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2013, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140