banner279

TSK’da erlere tecavüz iddiası

Kıbrıs 28. Mekanize Piyade Tümeni’nde bir binbaşı, askerlerine emirle tecavüz etti. İddiaya göre binbaşı ordudan ihraç edildi.

TSK’da erlere tecavüz iddiası

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) askerlerine emirle tecavüz ettiği iddia edilen bir binbaşının ordudan ihraç edildiği, davanın sivil mahkemede sürdüğü ortaya çıktı.

Son TV’nin haberine göre, TSK’nın tarihinde ilk olduğu belirtilen skandal, Ekim 2006 ile Ocak 2007 arasında Kıbrıs 28. Mekanize Piyade Tümeni’nde yaşandı.

Tümen Lojistik Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Oktay Ö., bazı er ve erbaşı odasına çağırarak masaj bahanesiyle yakınlaşmaya çalıştı. Oktay Ö. askerler denileni yaptıkça ileri gitti.

Utançtan gizlediler

İddiaya göre, Oktay Ö.’nün cinsel taleplerini geri çeviren askerler, “Emrediyorum. Seni bitiririm” gibi tehditler üzerine boyun eğdi ve tecavüze uğramaktan kurtulamadı. Binbaşı bazı askerleri de kendisi ile ilişkiye girmeye zorladı.

Askerler duydukları utanç nedeniyle olayı uzun süre gizledi. Aynı tümende görevli Bölük Komutanı Yüzbaşı Süleyman O. durumu öğrenince harkete geçti ve binbaşının odasına giren askerleri sorguladı. Askerler yüzbaşının ısrarlı soruları üzerine olayı gözyaşları içerisinde itiraf etti. Yüzbaşının çabalarıyla tecavüze uğrayan askerlerden dördü askeri savcılığa suç duyurusunda bulundu. Altı asker de cinsel saldırıda zarar gördükleri ve psikolojileri bozulduğu için davaya tanık olarak katıldı.

Yüzbaşı da tanık

Müşteki ve tanık askerler, Oktay Ö.’nün üstlük nüfuzunu kötüye kullanıp zorla tecavüz ettiklerini açıkladı. Yüzbaşı da mağdur askerler lehine tanıklık yaptı.
Adli tıp raporları ve ifadelerle iddialar doğrulanınca Oktay Ö. hakkında “zincirleme olarak cinsel saldırı” ve “zincirleme cinsel taciz suçlamaları” ile iddianame hazırladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılan yargılamada Oktay Ö.’ye 2 yıl 3 ay hapis cezası ve TSK’den çıkarılma cezası verildi. Cezayı az bulan askeri savcı kararı temyiz edince askeri yargıtay, yüz kızartıcı fiil görev suçu olmadığı gerekçesiyle bozdu. Yerel mahkeme de 4 Mayıs 2011’de dosyayı görevsizlik kararıyla Üsküdar 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Sivil mahkeme ilk duruşmada binbaşıyı tutukladı. Ancak bir süre önce tahliye olan Oktay Ö. tutuksuz yargılanıyor.

Star

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2013, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140