banner279

Toplu taşımadaki bazı şoförler Vanlılara illallah dedirtiyor

Bazı halk otobüsü ve minibüs şoförlerinin, yaşlılar, çocuklar ve engelliler başta olmak üzere yolculara karşı sergilediği tavır ve davranışlar Van halkını bıktırdı.

Van’da halk otobüsleri ile minibüslerin, durak dışı ve kapasitenin üzerinde yolcu aldığını, yaşlı ve engelliler başta olmak üzere yaptıkla hakaretler ile yolcuları mağdur ettiğini ve adeta yarışır gibi hız yaparak yolcu güvenliğini tehlikeye attığını belirten vatandaşlar, durum tepki göstererek yetkililerin denetimlerini sıklaştırmalarını istedi. Toplu taşımada sorun yaşamaktan bıkan Vanlılar, her gün artarak devam eden toplu taşıma ve ulaşım sorunu için hızlı ve kalıcı çözüm istiyor.

Halk otobüsleri, minibüsler ve son bir kaç yıldır sefere başlayan akıllı otobüslere rağmen, kentteki düzensiz seferler toplu ulaşımdaki sorunların başında geliyor. En önemli ikinci sorun ise durakların olmasına rağmen halk otobüsleri ve minibüslerin trafik güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde durak dışı noktalardan ve kavşaklardan yolcu almaları. Trafik ve yolcu güvenliği açısından insan hayatına önem vermeyen sürücülerden de şikâyetçi olan vatandaş, toplu taşıma için çözüm bekliyor.

Nüfusun her geçen gün arttığı, şehrin sınırlarının genişlediği kentte yapılan tüm dokunuşlara rağmen, toplu taşıma yetersiz kalıyor. Nüfusun ve okulların artmasıyla yolcu sayısında meydana gelen artış, toplu taşımayı adeta çekilmez hale getirdi. Van’da şehir içi otobüslerin halkı mağdur etmede sınır tanımadıklarını ve kapasitenin üzerinde yolcu aldığını belirten vatandaşlar, duruma tepki göstererek yetkililerin denetimlerini sıklaştırmalarını istedi. Van şehir merkezinden, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Nedim Odabaşı Tıp Merkezi’ne yolculuk yapan öğrenci ve vatandaşın ulaşım çilesi kameraya yansıdı.

TOPLU TAŞIMADA SÜREKLİ SIKI DENETİM YAPILMALI

Van’da şehir için sefer yapan belediye ve özel halk otobüsleri şoförlerinin tavırlarından, şoförlerin hareket halinde yayalara yol vermemesi, durak dışında yolcu alması, aracın yolcu kapasitesini aşacak şekilde yolcu almasından dolayı şikâyetçi olan halk, yetkilileri denetimlere daha fazla ehemmiyet vermesi çağrısında bulundu. Şoförlerinin insanları adeta istiflercesine yolcu almaya devam ettiğini engellilere karşı çok kaba davranışlar sergilediklerini belirten Vanlılar, ücretsiz, engelli ve yaşlı kartı olan vatandaşlara karşı otobüs şoförlerinin hakarete varan davranışlar sergilediklerini ifade etti. Toplu taşıma şoförlerinin hem yolculara karşı tavır ve davranışlarının, hem de kavşaklar başta olmak üzere durak harici yerlerde yolcu alarak şehir trafiğinde karışıklık çıkarmalarını önlemek için sürekli ve bir şekilde denetlenmesi gerekiyor.

"TOPLU TAŞIMA ARAÇ ŞÖFÖRLERİ VATANDAŞI KOYUN GİBİ GÖRÜYOR"

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Berşan Kuşan, Van Büyükşehir Belediyesinin yaşlı ve engelli vatandaşa çıkardığı ücretsiz kartlardan dolayı şoförlerin bu vatandaşları araçta, halkın önünde dışladığını söyledi. Kuşan, “Şoförler, bu insanlara adeta hakaret ediyor ve insanları koyun gibi görüyorlar. Geçen gün bindiğimiz otobüs şoförü arabaya binen bir vatandaşı o kadar insanın içerisinde adeta azarlarcasına ‘Bedava biniyorsunuz, kimsenin size yer verme hakkı yok. Bizi bekletmeye de hakkınız yok. Ayakta durun’ diyerek azarladı. İnsanları inmesi gereken bir yerde değil de önüne gelen ve kendince uyg gördüğü bir yerde insanları indiriyorlar. Yaşlı veya engelli vatandaşlar var ve bundan dolayı mağdur oluyorlar. Böyle bir hizmet anlayış olamaz. Hiçbir yerde yok böyle bir hizmet anlayışı. Bu durumdan şikâyetçiyiz, razı değiliz. Havalar soğuk, kış ayındayız mecbur gelen araçlara bineceğiz, gelen her araç tıka basa dolu, şoförlere bir şey dediğimiz zaman ise istemiyorsan binme cevabını alıyoruz.” dedi.

"VAN İÇİN YÜZ KIZARTICI BİR DURUM"

Şoförlerin, araçları sürekli olarak tıka basa doldurma çabası içerisinde olduklarını ve daha fazla yolcu sebebiyle bazen 15 dakikalık bir yolu 40 dakikada ancak gidebildiklerini belirten Serkan Dağaynası, “Yolcu taşıtları gerek minibüs gerekse, halk otobüsü yer olup olmadığına bakmaksızın sürekli yolcu alıyorlar. Kadın erken demeden otobüste yolcuları istifliyorlar. Halk mecbur olduğu için otobüse biniyor çünkü binmezse bir sonra gelen otobüste aynı durumda. Bunun dışında istedikleri her noktada yolcu alıyorlar. Müsait yer dediğimizde ise ‘durak dışında indirmiyoruz’ diye karşılık veriyorlar. Merkezde düzensiz bir araç kullanışları var, otobüs ve minibüsler arasında çekişme var gibi, sürekli hız yapıyorlar. Üç kuruş fazla kazanmak için insanların canını hiçe sayıyorlar. Gerekli denetimlerin yapılmasını istiyoruz. Milli Egemenlik Caddesi üzerinde araç bekliyorduk, çocuklu bayanda vardı yanımda, durması için ne kadar işaret çeksem, ıslık çalsam görmemezlikten geliyor. Sebebi ise yaşlı ablamızın elinde çocuk arabası, insanlık değil bu. Anneleri, eşleri, kızları bunu yapsınlar içleri ferah olacaksa susalım. Bu şekilde taşıma hizmeti olamaz. Sürekli şikâyetlerimizi dile getiriyoruz el atan kimse yo Yetkililere sesleniyoruz, bu Van için yüz kızartıcı bir durum müdahale edilsin” diye konuştu. YOLCUYA KÖTÜ

DAVRANAN SÜRÜCÜNÜN ARACI TAŞIMADAN MEN EDİLSİN

Van Büyükşehir Belediyesinin ve idarecilerin duruma el atmaları gerektiğini söyleyen Birgül Avcıhan, “Bugün Van’da güzel işler yapılıyo Ama ulaşım konusunda yaşanan sıkıntıları maalesef bir türlü aşılamadı. Bu duruma bir son vermelerini istiyoruz. Buradan sesleniyorum yetkililere. Otobüs şoförleri yolculara insan muamelesi yapmıyor. Yolcu, şikâyetini dile getirdiğinde ise ‘Binmeseydiniz, zorla mı bindird şeklinde cevaplarla karşılık veriyorlar. Şikâyetçiyiz, bu sesimizi duysunlar. Ben bir kadınım çarşıda işim olacak çocuğum ile çıktığım zaman çocuk arabasını gören her araç hızla önümden geçiyor, araca alanda bin laf ediyor. Bu Van’ın bir şoförler odası, bir ulaşım dair başkanlığı yok mu ne zaman bu halimize çözüm bulacaklar” şeklinde konuştu.

ŞOFÖRLER ODASI BU ZULME NEDEN GÖZ YUMUYOR?

Alanı ve konusu dışındaki bir çok konuyla ilgilenen Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul ve Yönetim Kurulu Üyesi M Plakalı Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Kemal Çakır halkı canından bezdiren, toplu taşıma araçlarına binmekten bıktıran, şoför esna içinde oluşmuş bu çeteyi neden bertaraf etmiyor? Halka zulmedenlere karşı neden kulaklarını tıkıyorlar? Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Minibüsçüler Kooperatif'inin amacı halka hizmet etmek mi, yoksa sadece kendilerini düşünmek mi? Vanlı toplu taşımada uğradığı hakaretten isyan ediyor, Van Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Minibüsçüler Kooperatifi kulaklarını tıkamış, terör estiren bazı şoförlere göz yumarak, işini düzgün yapan şoför esnafının da mağdur olmasına neden oluyorlar.

ARAÇ SAYILARI NE ZAMAN ARTTIRILACAK?

Van Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından alınan araç sayılarını ihale yöntemi ile arttırma kararı ne zaman uygulamaya geçecek? Araç sayılarının artmaması vatandaşı mağdur ederken, sadece araç sahiplerinin daha çok kazanmasını sağlamaktadır. Vatandaşların mağduriyetinin bir an önce çözüme kavuşturulması için toplu taşımadaki araç sayılarının bir an önce arttırılması gerekiyor. Van Büyükşehir Belediyesi’nin araç sayılarını arttırmak için alınan karar doğrultusunda ihale işlemlerini ne zaman başlatacağı kamuoyunda merak konusu oldu. Kaynak: Van Postası Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140