banner259

"TOKİ'de halk kaderine terk edildi"

Barış ve Demokrasi Partisi'nin Edremit'teki seçim bürosu açılışında konuşan BDP Edremit Eş Başkan Adayları Sevil Rojbin Çetin ve Abdulkerim Sayan, deprem sonrası TOKİ tarafından inşa edilen konutlarda, vatandaşların kaderine terk edildiğini söyledi.

Bölge Haber Merkezi

BDP Edremit'te iki seçim bürosu hizmete açtı. Seçim bürolarının açılışına yüzlerce yurttaşın yanısıra BDP Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, BDP Edremit ilçe örgütü yöneticileri, BDP Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Bekir Kaya, Hatice Çoban, BDP Edremit Belediye Eş Başkan adayları Sevil Rojbin Çetin ve Abdulkerim Sayan katıldı.

Yeni TOKİ ile eski TOKİ arasında bulunan alanda açılan ilk seçim bürosunun açılışında, BDP bayraklar göze çarptı. Burada konuşan BDP Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani seçim bürolarının Kürt halkının evleri olduğunu ve Van halkının bu seçim bürolarında örgütlü çalışmalar ortaya koyarak Van'daki 14 belediyelerin 14'ünü alacaklarını iddia etti.

"TOKİ'DE HALK KENDİ KADERİNE TERKEDİLMİŞTİR"
Geylani'nin ardından konuşan Edremit Belediye Eş Başkan adayları Abdülkerim Sayan ise depremden sonra depremzede yurttaşlara mülteci kamplarına doldururcasına TOKİ tarafından yapılan konutlara yerleştirildiğini ve halkın kaderine terkedildiğini söyledi. İlk büronun açılışından sonra Geylani ve Eş Başkan adayları Edremit merkezde bulunan büronun açılışına geçti. İkinci büronun açılışında konuşan BDP Edremit Belediye Eş Başkan adayı Sevil Rojbin Çetin ise, Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle beraber yoğun ve derin bir demokrasi kültürü edindiğini bunun en belirgin yönünün ise dünyanın hiçbir yerinde olmayan eş başkanlık sistemi olduğunu söyledi. Van'da "Artık kadınların da eli kentlere, yaşama, geleceğe dokunacak" diyen Çetin, Edremit'te halkla beraber geleceği inşa edeceklerini söyledi.

Büro açılışlarından sonra eş başkan adayları ve beraberdeki yüzlerce kişi Edremit Merkeze bağlı Gölkaşı (Meşgetang), Dönemeç (Engil), Çayırbaşı (Kerevanıs), Köprüler (Gêm) ve Köklü (Goganis) köylerinde düzenlenen halk toplantılarına katıldı. Kar yağışına rağmen köy halkı tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan adaylar, buradaki toplantılarda halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Köylerde düzenlenen toplantılara Van Büyükşehir Eş Başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban da katıldı. Van Büyükşehir Belediye Başkanı ve Eş Başkan adayı Bekir Kaya, Kürt halkını artık kimsenin sömüremeyeceğini ve Kürt halkının kendi kendini yönetmesinin zamanının geldiğini ifade etti. Diğer köy toplantılarında konuşan Van Büyükşehir Eş Başkan adayı Hatice Çoban ise, 'özgürlük hareketinin' tüm gerici feodal yapıları kırarak toplumu özgürleştirdiğini ve bunun sayesinde bugün Kürt halkının demokrasi alanında Ortadoğu'nun en ilerici toplumu olduğunu belirtti.  

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner140

banner141