banner279

TBMM İçtüzük değişikliği Resmi Gazetede yayımlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Resmi Gazetede yayımlandı.

TBMM İçtüzük değişikliği Resmi Gazetede yayımlandı

AK Parti ve MHP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan ve TBMM Genel Kurulunda kabul edilen TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazetede yayımlandı.

Karara göre; TBMM Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının YSK ilanını takip eden 5’inci gün yerine 3’üncü gün saat 14.00’te toplanacak. Milletvekili yeminini etmeyen vekillerin bu sıfatlarından kaynaklanan haklarından yararlanması engellenecek.

Resmi tatile rastlamadığı takdirde TBMM Genel Kurulu, salı günü saat 15.00'ten 21.00'e, çarşamba ve perşembe günleri ise saat 14.00'ten 21.00'e kadar toplanacak. TBMM vasıtasıyla yapılacak televizyon yayınında, önemli ve özel haller saklı kalmak kaydıyla bu günler ve saatler esas alınacak. Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanı ya da başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğu kalkacak, koyu renk elbise giyebilecekler.

Oturumu yöneten Başkan ve Divan üyeleri toplantı yeter sayısına dahil edilecek. Milletvekillerinin oylama öncesinde yoklama talebine sınırlama getirilecek. Milletvekilleri, sadece görüşmeye tabi tezkerelerin oylanması ile kanunların maddelerine geçilmesi ve tümünün oylanmasında yoklama isteyebilecek.

Anayasa değişiklikleri hariç, kanun tasarı ve tekliflerinin maddelerinin oylanmasında artık açık oylama talebinde bulunulamayacak. Tasarı ve tekliflerin tümünün oylamasında, en az 20 milletvekilinin talebi halinde açık oylama yapılabilecek. Aksi halde bu oylamalar ve maddelerin oylamaları işaret oyuyla yapılacak.

Meclis'te fiili saldırıda bulunan, TBMM Genel Kurulu ve komisyonlara silahlı olarak giren milletvekilleri de Meclis'ten geçici çıkarılacak. Meclis'ten çıkarılan milletvekili, izin alıp kürsüden af dilerse, izleyen birleşimden itibaren Meclis'e girebilecek.

 

"Kınama" ve "Meclisten geçici çıkarma" cezasına çarptırılan milletvekili için ilk defa para cezası uygulanacak. Buna göre, "kınama" cezası alan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun 3'te biri, "Meclisten geçici olarak çıkarma" cezasına çarptırılan milletvekilinin ise bir aylık ödenek ve yolluğunun 3'te 2'si kesilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140