banner279

“Sokaklarda ‘toma’ eksik olmuyor”

BDP Tuşba Belediye Eş Başkan adayları Öner Yiğit ile Hadice Günel seçim çalışmaları kapsamında İş ve İşçi Bulma Kurumu’nu (İŞ-KUR) ziyaret etti. İŞ-KUR Müdürü Serçe’den 7200 İŞ-KUR çalışanı hakkında bilgi alan Eş Başkan adayları daha sonra Beyüzümü Mahallesinde düzenlenen Newroz’a katıldı.

“Sokaklarda ‘toma’ eksik olmuyor”

İTAH: BAŞBAKAN ERDOĞAN HALKI KANDIRIYOR

Eş Başkan adayları İŞ-KUR ziyaretinin ardından Beyüzümü Mahallesinde düzenlenen Newroz’a katıldı. Şölende halkla beraber halay çeken eş başkan adayları daha sonra BDP Van İl başkanı Musa İtah ile beraber Altıntepe ve İskele Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantılarına katıldı. Toplantıda konuşan BDP Van İl Başkanı Musa İtah, “Bir dilin yasaklanarak yok edilmesiyle beraber kültür, gelenek ve göreneklerinde yok edilir. Halkın makam, menfaat ve çeşitli vaatlerle kandırılmaya çalışılıyor. Kürt halkının önünde iki yolun bulunuyor. Bunlardan biri kahramanlık ve direniş yolu, diğeri de ihanet ve aslını inkâr etmektir. Halkımız ne kadar fakir olsa da özgürlüğüne, değerlerine bağlıdır. Dürüst insanlarımız bu güne kadar çıkara ve menfaate boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecek. Kürt halkının üzerinde büyük oyunlar oynanıyor” dedi. İtah daha sonra şöyle devam etti: “Başbakan Erdoğan 12 yıldır din ve mağduriyet istismarıyla halkı kandırdı. Ancak bugün ayakkabı kutularını doldurduğunu gördük. Erdoğan din ile politika yaptı ama Kürt halkına hakarete devam etti, tezkere çıkarıp ölümlere yol açtı. Biz parti olarak herkesle beraberiz bizim partimizde Sırrı Süreyya Önder ve Duran Kalkan gibi çok değerli Türk yoldaşlarımız da var. Bu arkadaşlarımız insanlık ve onurlu bir mücadele için aramızdalar”

AK Partili Beşir Atalay’ın ‘BDP Van’da olağanüstü hal ilan etmiş’ şeklindeki sözlerini de değerlendiren İtah, “OHAL devletin bize yaptıklarıdır. Bu kadar vicdansızlık olmaz. Kaç AKP”li öldürüldü, dövüldü? Kürt halkının ne çektiğini herkes çok iyi biliyor. Devletin mantığı hiç değişmemiştir. En az bütçenin belediyelere ayrılıyor. Camiler için halktan paralar toplanıyor ama Türkiye’nin en büyük bütçesi Diyanet İşleri’ne ayrılmış. Peki, bu kadar para nereye gidiyor?” diye sordu.

YİĞİT: AKP İLE CEMEAT KAVGASI RANT BÖLÜŞEMEME KAVGASIDIR

İtah’ın ardından konuşan BDP Tuşba Eş Başkan adayı Öner Yiğit, On gün sonra herkesin safını belirleyeceğini belirterek, “Ya zalimin yanında ya da mazlumun yanında. Bunun ortası yok. Başbakan çıraklığı bitirip ustalığa geçtiğini söyledi. Ustalığa geçince de AKP ve cemaat kavgasının başladı. Bu kavgada rantın bölüşülmesi kavgasıdır. Kürtler bugüne kadar hep ihanete uğradı. Neçirvan Barzani Van’a niçin geliyor? AKP”nin yanında durup Kürtlerin kafasını bulandırmak için geliyor. Neçirvan Barzani, ticaret için geliyorsa seçimden sonra gelsin. Ama amaç AKP eliyle ihanet, kardeşi kardeşe kırdırma politikası yürütmektir” diye konuştu.

YİĞİT: KÜRT HALKI ÖZGÜRLÜĞÜNE YÜRÜYOR

Kürt halkının özgürlüğe yürüdüğünü kaydeden Yiğit, “AKP’nin kadro yalanını deşifre ettik. AKP şimdide yeni bir yalana başvurdu. Yeni yalan ise deprem dönemi alınan kepçelerdir. Kepçe sahiplerine ulaştık. Kurulacak yeni belediyelerde bu kepçelerin kullanılacağı sözü verilerek kepçe sahiplerinin oylarını kapma peşindeler. Herkes bu oyunları görsün” dedi.

GÜNEL: SOKAKLARDA TOMALAR EKSİK OLMUYOR

Yiğit’ten sonra konuşan Eş Başkan Hadice Günel ise, “Gerillanın çekildi ama sokaklarda akrep ve tomaların eksik olmuyor. Yapılacak yerel seçimlerin ardında kendimizi de kentimizi de kendimiz yöneteceğiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241