banner279

Soğanda: Hükümet 5.5 milyar yatırım yaptı

AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda, Van depreminin yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, dönemin hükümetinin Van’a 5,5 milyar TL yatırım yaptığını ifade etti.

Soğanda: Hükümet 5.5 milyar yatırım yaptı
     Başkan Soğanda, 23 Ekim 2011 Van depreminin 5. yıldönümünde yayımladığı mesajında, ‘‘İlimizde meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin 5. yılını geride bırakmaktayız. 23 Ekim ve 9 Kasım depremlerinde yaşamını yitiren 644 vatandaşımıza Allah’tan rahmet dilerken, bir daha aynı acıların yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. O süre zarfında Türkiye’nin dört bir yanından adeta bir sel olup Van’a yardım eli gönderen veya duaları ile bizlerin yanında olan tüm Türkiye’ye yeniden teşekkürlerimizi bir borç biliriz” dedi.

    Deprem sonrası birçok söylentinin boşa çıktığını belirten Soğanda, “Hatırlanacağı üzere depremin ilk günlerinde Van halkımız, ‘Van kendisine ancak uzun yıllar sonra gelir’ ifadelerini kullanıyordu. Neredeyse herkes umutlarını kaybetmiş durumdaydı. Yine hatırlanacağı üzere; depremden 3 saat sonra Van’a gelerek, yanımızda olan dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti kabinesinin tamamı, depremzede vatandaşlarımızın yanlarında olarak, sıkıntılarının giderilmesi yönünde çalışmalar gösterdi. Dönemin Başbakan yardımcısı, mevcut Van Milletvekilimiz Beşir Atalay da ilde koordinatör görevi üstlenerek bir yıl boyunca halkımızın yanında olmuştur. Acil ihtiyaç olarak, çadır ve gıda eksikliklerin giderilmesi ile beraber birkaç gün içerisinde konteyner ve akabinde bir yıl içerisinde kalıcı konutlar inşa edilmiştir. Sadece Van depreminde hükümetimiz ilimize eski para ile 5,5 katrilyon yatırım ve harcama yapmıştır. Van merkezde 31 Erciş’te 4 konteyner kentte 175 bin vatandaşımızın yerleşmesini sağladık. Afetzedeleri bir an evvel kalıcı konutlarına yerleştirmek için depremin 39. gününde konutların temelini atarak toplam 17 bin 489 konutu, sosyal donatısı ile birlikte 300 günde vatandaşlara teslim ettik. Daha sonra yapılan konutlarla toplamda 30 bin konut ilimizde deprem sonrası inşa edilmiştir. Hasar gören okullarımız yıktırılarak yerine Osmanlı saraylarını aratmayan okul binaları hizmete sunulmuştur. Daha sonra hükümetimiz tarafından Kentsel Dönüşüm yasası çıkartılmış, Van ilimizde bu yasa kapsamına alınmıştır. Bu yasa çerçevesinde hasar gören binaların yeniden yapılmasına başlanmıştır. Bu süreçte belediyelerinde üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Hükümetimizin depremi hizmet ve yatırım fırsatına çevirerek o süreçte Van’a yaptığı yatırımları saymakla bitiremeyeceğimizi kadirşinas halkımız çok iyi bilmektedir. Yaşanan depremlerde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyor, aynı acılarının bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140