banner279

Şoförlere Yönelik Eğitim Semineri Başladı

Van Belediyesi tarafından kentte faaliyet gösteren halk otobüsleri, minibüs ve servis şoförleri esnafına yönelik düzenlenen "Halkla ilişkiler ve iletişim" semineri başladı.

Şoförlere Yönelik Eğitim Semineri Başladı

Van Belediyesi tarafından kentte faaliyet gösteren halk otobüsleri, minibüs ve servis şoförleri esnafına yönelik düzenlenen "Halkla ilişkiler ve iletişim" semineri başladı.

Van Ticaret Borsası (VATBO) toplantı salonunda 5 gün boyunca sürecek olan semire Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit, Belediye Meclis Başkan Vekili ve Ulaşım Eğitim Komisyon Başkanı Cahit Bozbay, Belediye Meclis üyeleri, Minibüs ve Otobüs Kooperatif Başkanları, Van Belediyesi yetkilileri ve kentte toplu taşıma hizmeti sunan şoförler katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, bir kenti kent yapan sadece yapıları olmadığını, bir kenti kent yapan şeyin orada yaşayan kentliler olduğunu söyleyerek, "Yıllardır kentimizde eksikte olsa bazı çalışmalar yapıyoruz. Kentimizin bu ağır sorunlarını bitirmeye çalışırken, önümüze çok daha farklı sorunlar çıkmaya başladı. Bir dönem bu kentin en büyük sorunu asfalt ve yollar iken bugün bu kentin en büyük sorunlarından biri trafik ve toplu ulaşımdaki sorunlar olmuştur. Bu ağır sorunları çözmeye çalışırken, böylesi sorunların hergün biraz daha görünür bir şekilde ortaya çıkması bizleri derinden üzüyor" dedi.

Şoför esnafının bu kentteki en önemli bir görevi yerine getiren çok önemli bir esnaf grubu olduğunu belirten Abi, "Bu kentteki tüm insanlara hizmet veriyorsunuz. Bu nedenle bu insanlara karşı olan sorumluluğunuzu da çok iyi bilmeniz gerekiyor. Belediyemize en çok şikayet edilen konuların başında insanların toplu ulaşım araçlarında yaşadığı problemlerdir. Mutlaka her gün böylesi sıkıntılarla insanlar belediyemize başvuruyorlar. Yaptığımız tüm uyarılar da maalesef bir işe yaramıyor. Bu sorun kentin en büyük sorunu olmaya devam ederken, bu sorunu mutlaka bir çözüme ulaştırmamız gerekiyor. Hepimizin bu kentin kuralları çerçevesinde çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor. Bu kentte yaşayan yaklaşık bir milyon insana hizmet veriyorsak, bu çalışmanın ciddiyetini de bilmemiz gerekiyor. Ne açıdan bakarsanız bakın, insanlara saygı duymamız hepimiz için bir mecburiyettir. Bunu böyle algılamaz isek bu sorunların altından da kalkamayız. Bu nedenle yaptığınız bu görevin en başına insanlara karşı nezaket ve saygıyı koymalısınız. Ne olursa olsun bunu ilk ilkeniz haline getirmeniz gerekiyor" diye konuştu.

Belediye Meclis Başkan Vekili ve Eğitim Komisyon Başkanı Cahit Bozbay ise, toplu taşımada yaşanan sorunların sadece bir seminerle giderilecek sorunlar olmadığını aktararak, "Bu toplumsal ve kültürel bir sorundur aynı zamanda. Kuşkusuz yaşanan sorunlar sadece toplu taşıma ya da araç şoförlerinden kaynaklanan sorunlar değil. Ancak eğitiminde insan yaşamında oldukça büyük bir yere ve öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu çerçevede bizlerde Van Belediyesi olarak beş günlük bir eğitim çalışması hazırladık. Van da yaklaşık 650 toplu taşıma şoförüne eğitim verilecek. Tamamlanan eğitim seminerin ardından komisyon tarafından hazırlanan sertifikalar katılımcı şoförlere verilecek. Ayrıca bize yönelik desteklerinden dolayı Van Ticaret Borsası'na ve başkanına teşekkür ediyoruz" dedi.

kooperatif başkanları adına konuşan S.S. 2 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mahmut Çobanözü, cezadan ise eğitimin çok daha iyi olduğunun altını çizerek, yapılacak eğitimle birlikte halkla ilişkilerin çok daha doğru bir noktaya gideceğini söyledi. Çobanözü, "Esnaflarımız sabahın 8'inde başlayıp gecenin 12'sine kadar çalışıyorlar. Zaman zaman öyle hoş olmayan şeylerle karşılaşıyoruz. Ama tüm bunlara rağmen benim tüm esnafımızdan özellikle ricam sabırlı olmalarıdır. Bu bizim mesleğimiz ve biz buradan ekmek yediğimiz için her şeye saygı gösterip sabırlı olmalıyız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Kişisel Gelişim Uzmanı Şafak Yayılgan, 5 gün sürecek seminerine başladı. - Van

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140