banner279

Şeker pancarı hasadında sona yaklaşıldı

Van’da, bir yandan şeker pancarında hasat işlemleri sürerken, bir yandan da pancar üreticileri tarım uzmanları tarafından hasat konusunda tarlada bilgilendiriliyor. Erciş Şeker Fabrikası Ziraat Bölge Şefi Necmettin Yılmaz, hasat işlemlerinin Kasım ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Şeker pancarı hasadında sona yaklaşıldı

Kurak bir sezon geçiren şeker pancarı üreticileri, bir süredir tarlada söküm işlemleri gerçekleştiriyor.
Erciş Şeker Fabrikası için Gevaş Kantarı’na bağlı olarak Gevaş, İpekyolu, Tuşba, Edremit ve Gürpınar’da ilçelerinde şeker pancarı üretimi yapan çiftçilerin ürün söküm işlemleri devam ediyor.

SONA YAKLAŞILIYOR
Hasat döneminin ise yavaş yavaş sonuna yaklaşılıyor.
Erciş Şeker Fabrikası Ziraat Bölge Şefi Necmettin Yılmaz, hasat işlemlerinin Kasım ayı sonuna kadar devam edeceğini, tarlada yüzde 20’nin altında sökülmemiş bir ürünün kaldığını tahmin ettiklerini söyledi.
Yılmaz, hasat işlemlerinin yapıldığı süre içinde çiftçi ziyaretlerini sürdürdüklerini ve yaşanan sorunlarla yakından ilgilendiklerini de sözlerine ekledi.  

ZİRAAT TARIM DANIŞMANLARI DA TARLADA

Bu arada Tuşba Ziraat Odası Tarım Danışmanları da pancar üreticisini ziyaret ederek bilgilendirmede bulunuyor.
Bir yandan üretici ürün söküm işini sürdürürken bir yandan da tarım danışmanları söküm konusunda bilgilendirmede bulunuyor, yaşanan sorunları not alıyor.

TUŞBA VE İPEKYOLU’NDA ÇİFTÇİYLE BULUŞTULAR

Tuşba Ziraat Odası’na bağlı Tarım Danışmanları önceki gün de Tuşba İlçesine bağlı Otluca Mahallesi, Tevekli Mahallesi ile İpekyolu İlçesine bağlı Karagündüz Mahallesi ve Yukarı Güneyce Mahallesinde şeker pancarı üreticisini tarlada ziyaret etti.
Uzman Tarım Danışmanlarının çiftçi ile bir araya gelerek uygun hasadın nasıl olması gerektiği ve neye dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgiler aktardığı belirtildi.  

SORUNLAR NOT ALINIYOR

Tarım danışmanlarının aynı zamanda şeker pancarı üreticisinin yaşadığı sorunları not aldığı ve Kırsal Kalkınma Destekleri hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak, çiftçilerin tarım makinelerini yüzde 50 hibe destekli olarak alabilecekleri ve bu konuda odanın gerekli teknik destekleri vereceğini söyledikleri de öğrenildi.

Özel Haber: Adil HARMANCI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140