banner279

Seçimin kazananı vatandaş

Seçim sonrası; KİT’lerdeki taşeronların kadroya alınması hızlanacak, istihdam seferberliğindeki teşvikler devam edecek, gençlere mesleki eğitim harçlıkları verilecek, teknik liselilerin işleri hazır olacak.

Seçimin kazananı vatandaş
 Yeni dönemde atılacak en önemli adımlardan biri de, işsizlikle mücadele olacak. Hükûmet, yüzde 10 olan işsizliği düşürmek için çalışmalarını hızlandıracak.
   Yürürlükte olan istihdam desteklerine, ara vermeden yenileri eklenecek. Hükûmet, kamuda 4B’ye geçemeyen KİT’lerdeki taşeronlar için de çalışmalarını hızlandırılacak.
   Öte yandan seferberlikte, ilave istihdam sağlayan işverenlere destekler devam edecek. Bu kapsamda imalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama ilave her bir çalışanın tüm sigorta primleri ve vergileri, esas kazançları üzerinden desteklenecek.
    Ek istihdamda 4 bin 740 liraya kadar olan ücretler, bu teşvik kapsamında olacak.
    İşbaşı eğitim programı altında; mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan gençlere, bunların kazandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması sağlanacak.
    Gençlere günlük 61 lira, geleceğin meslekleri diye adlandırılan işlerde ise 75 lira harçlığa devam edilecek. İşbaşı eğitim programının süresi bilişim, imalat ve enerji sektörleri için 6 ay, diğer sektörler için 3 ay olacak.
   Endüstri 4.0, yeni dönemde adım adım hayata geçirilecek. Bu kapsamda nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için İŞKUR tarafından 18-29 yaş arasındaki gençlere 9 ay boyunca siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim, kodlama gibi alanlarda eğitim verilecek. Eğitim boyunca her ay 2 bin 250 lira cep harçlığı dağıtılacak.
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241