banner279

Sebze Hali esnafı, yüksek fiyatları neye bağlıyor!

Son zamanlarda uygulanan fahiş fiyatlar vatandaşı çok zor durumda bırakıyor. Vatandaşlar ürünleri alamamaktan esnaf ise meyve sebzeyi satamamaktan şikâyetçi.

Sebze Hali esnafı, yüksek fiyatları neye bağlıyor!

Son zamanlarda uygulanan fahiş fiyatlar vatandaşı çok zor durumda bırakıyor. Vatandaşlar ürünleri alamamaktan esnaf ise meyve sebzeyi satamamaktan şikâyetçi.

Vangölü TV ekibi olarak bugünkü durağımız Edremit İlçesi Şabaniye Caddesi üzerinde bulunan Sebze Hali oldu. Hal esnafına son zamanlarda artan sebze meyve fiyatlarını sorduk. Kimisi artan maliyet fiyatlarına bağlarken kimisi de kuraklıktan dolayı fiyat artışının yaşandığını belirtti.

Nusret Demirhan, 20 yıldır Van Sebze Halinde çalışıyorum. Sebze fiyatları çok yüksek. Biber 7-8 lira yerli domates 5 lira Mersinden gelen domates ise 8 lira. Verilen fahiş fiyatları mersinden çıkan fiyat listesine bağlı. Orada ne fiyat biçilirse burada da o veriliyor. Yerli biberimiz 2 lira iken Mersin biberi 7 idi. Bu yüzden bizim yerli biberimizde 6 liraya çıkmış oldu.

Fikret Yıldırım, Piyasaya göre sebze halindeki fiyatlar uygun. Sadece domates fiyatları çok yüksek. Bu yıl domates ekimi az ve talep olduğu için fiyat arttı.

-Abidin hoca, Bu yıl fiyatlar çok yüksek. Maliyet yüksek olduğu için ve kuraklıktan dolayı fiyatlar çok yüksek. Bunun sebebi de her gün zamların olması. Özellikle gübreye, mazota, işçiliğe zam geliyor.

Rahmi Abi, Ürün fiyatlarının yüksek olması biz komisyonculardan kaynaklanmıyor. Tamamen masraflar, giderler ve mazot fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklıdır. Herkes bu durumdan şikâyetçi.

-Mevsimsel geçişlerde fiyatlar değişebiliyor. Özellikle fiyatın yüksek olmasının nedeni gübre, mazotun fiyatının yüksek olması. Maliyet fiyatları arttığı için ürün ekiminde de azalış oluyor.

Mahsum, Fiyatlar çok yüksek fırsatçılık yapılıyor. Özellikle hal esnafı yapıyor bunu.

Şahin, Uzun yıllardır bu işi yapıyorum. Fiyatların yüksek olmasının sebebi nakliyedir. Yakıtın yüksek olması, üretimin az olmasından kaynaklıdır.

Mehmet Resul, İş yok, geçen yıl bu zamanda sattığımız ürünleri bu yıl satamıyoruz. Alım gücü yok. Yakıt fiyatları çok yüksek. Masrafımız çok oluyor.

-Sebze fiyatları çok yüksek. Biber 8 lira domates yine öyle. Bunun nedeni kuraklıktan kaynaklanıyor herhalde. Manav ile hal arasında fark çok olmuyor. Bu durumu aslında zincir marketler bozuyor.

Kaynak: Vangölü TV

Detaylar:18.30’da Vangölü TV ana haber ekranlarında

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140