banner279

Salih Müslim’den “Bağımsız Kürdistan” Açıklaması

PYD Başkanı Salih Müslim, "Bağımsız Kürdistan" fikrine sıcak bakmadıklarını, bunun Kürtler için daha çok kan, daha çok kayıp olacağını belirterek birlikte yaşamaktan yana olduklarını söyledi

Salih Müslim’den “Bağımsız Kürdistan” Açıklaması

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u işgal etmesinin hemen ardından Bağdat ve Kerkük'e ilerlemesi, Türkiye ve dünyanın gündemini bir anda değiştirdi. Irak'ın Kerkük'teki Havice, Abbas ve Zap bölgelerine saldıran IŞİD peşmerge güçleri ile çatıştı. Irak ordusunun terk ettiği Kerkük, IŞİD güçlerini durduran Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne geçti.

Uluslararası aktörlerin de pozisyonlarının netleşmeye başladığı Irak'ta IŞİD Bağdat yakınlarında yoğunlaşırken Suriye'de yaklaşık iki yıldır IŞİD ve El Nusra gibi silahlı örgütlerle savaşan, PKK ile ideolojik ilişkisi olduğunu kabul eden ancak örgütün "Suriye kolu" olduğunu reddeden Demokratik Birlik Partisi 'nin (PYD) silahlı gücü Halk Savunma Birlikleri (YPG) de, Kerkük'ü savunmak için Irak sınırında Peşmerge güçleri ile birlikte hareket etme kararı aldı.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, T24.com internet sitesinden Helin Alp'e verdiği mülakatta, "IŞİD ve Bağımsız Kürdistan" konularında açıklamalarda bulundu.

"BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İYİ FİKİR DEĞİL"

Salih Müslim, Irak'ın üçe bölünme ihtimaliyle birlikte ortaya çıkacak bağımsız "Kürdistan fikrine" nasıl baktıkları yönündeki bir soru üzerine, "Kürtler, kendi yaşamlarını tayin etme hakkına sahiptir. Ancak, ulus devlet ya da bağımsız Kürdistan, Kürtler için bitmeyecek bir savaşın içinde de olmak demek. Kürtler kendini ateşe neden atsın? Birlikte ve eşit ve demokratik yaşamak mümkün kılınabilir. Biz Suriye'de de bağımsızlık istemiyoruz. Demokratik ve birleşik Suriye'nin parçası olmak istiyoruz. Kimseye akıl vermek ya da etkilemek için söylemiyorum, ama Bağımsız Kürdistan fikrinin iyi olacağını düşünmüyorum." dedi.

"IŞİD'İN ÖNÜNDE EN BÜYÜK ENGEL BİZİZ"

Müslim, IŞİD'in hedefinin Türkiye olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine ise şu cevabı verdi: Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın güvenliği Ortadoğu'dan başlıyor. IŞİD sadece bizim için tehlikeli değil. Şu an IŞİD'in önündeki en büyük engel biziz. Türkiye'nin şunu düşünmesi gerekiyor. Birincisi; IŞİD bizi yenerse ne olur? Yani biz artık IŞİD için engel olmaktan çıkarsak ne olur? İkincisi; biz ve IŞİD çatışmasızlık anlaşması yaparsak ne olur?

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140