banner279

Saldırıları kınayamayan STK`lar sağduyu çağrısı yaptı

Daha önce siyasi partilerle bir araya gelen Vanlı STK`lar yaptıkları ortak basın açıklamasıyla siyasi partilere sağduyu çağrısında bulundu. HÜDA PAR Van İl Başkanlığı ise bu STK`ların daha önceki saldırılar ile dün akşam kendilerine yapılan saldırının açık bir dille kınanmaması nedeniyle basın metnine katılmadıklarını açıkladı.

Saldırıları kınayamayan STK`lar sağduyu çağrısı yaptı
 Van’da bulunan 119 Sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek seçim sürecinde oluşan gergin olayların ortadan kalkması için sağduyu çağrısında bulunduğunu açıkladı. Daha önce söz konusu metne destek vereceğini açıklayan HÜDA PAR Van İl Başkanlığı ise daha önce yapılan saldırılar ve dün akşam iki üyelerinin yaralandığı saldırılarla ilgili STK’lardan bir kınama gelmediği gerekçesi ile söz konusu basın metnine katılmadıklarını ve konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapacağını duyurdu.

Van TSO binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında partilerin il başkanları ile STK temsilcileri hazır bulundu.

Basın açıklaması öncesinde AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar da Van TSO önünde toplanan kimi TSK temsilcileri ile görüşerek, BDP ile masaya oturmaya her zaman hazır olduklarını belirtti.

STK’lar adına açılamayı okuyan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Seçim arifesinde olan Türkiye’nin son günleri hoşgörü çerçevesinde geçirmeye çalışması gerektiğini Söyledi.

Politik duruşlardaki farklılığın zenginlik olduğu ifade eden Takva, “Demokrasi ortamında kendi görüşünü dile getirip farklı duruşları hoşgörü dâhilinde anlamaya çalışmalıyız. Özellikle seçim döneminde karanlık güçlerin devreye girerek toplumda hassasiyeti yönlendirebilecek toplumsal mühendislikle, değerlerimize, kişiliklere ve farklı fikirlere saldırılar düzenlemesini de göz ardı etmeden, topluma öncülük yapanların tabanı tahrik edici söylem ve eylemlerinde dikkatli olmaları gerekir.”dedi.

Takva sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçmişte karanlık güçlerin neler yapmaya muktedir olduklarının bilincinde olarak, kışkırtma, tahrik ve saldırgan dilin şiddete eş değer olduğunu ve her iki yöntemin kabul edilir olmadığını belirtmek isteriz. Herkes iyi bilmelidir ki, ne kışkırtıcı dil, ne de şiddet hiç kimseye fayda sağlamaz, sadece karşıtını besler. Bu vesileyle, sivil toplum kuruluşları olarak seçim çalışmalarının, seçimlerin insanların hür iradelerine ipotek koymadan, şiddetten, karanlık güçlere dayanan projelerden uzak, sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinin takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Sivil toplum kuruluşları olarak, en temel haklardan olan örgütlenme ve siyaset yapma hakkının ve birlikte yaşama isteğinin ihlal edilmesine yönelik bu tür şiddeti, tahrik edici söylemleri, provokasyon kokan eylemleri kınıyor, özelde siyasi partileri genelde de ilimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamayı 119 STK adında okuduğunu ifade eden Takva, “Bu vesile ile bütün halkımızın Newroz Bayramı’nı da kutlar, yerel seçimler öncesi barış ve kardeşliğe vesile olmasını dileriz.” diye konuştu.

Öte yandan konuya ilişkin İLKHA’ya konuşan Hür Dava Partisi Van Başkanı Rasim Sayğın, daha önce kendilerine yönelik yapılan saldırılar ve dün akşam üyelerine yapılan bıçaklı saldırının açık bir dille kınanmaması nedeniyle açıklama metnine katılmadığını ve yapacağı yazılı basın açıklaması ile bunu duyuracağını ifade etti. (Murat Dalgın-İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 15:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
azad
azad - 7 yıl Önce

mert olun cesur olun saldıran tarafı suçlayın kardeşim veya hiç yapmayın.kime boy gösteriyorsunuz

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241