banner279

Said Halim Paşa'lı, Sedat Yenigün'lü Bir Ramazan Akşamı

Hakan Albayrak'ın yazısı:

Said Halim Paşa'lı, Sedat Yenigün'lü Bir Ramazan Akşamı
 Hamza Türkmen ve arkadaşları Özgür Çocuk Yuvası'nda Diriliş Postası ekibine iftar verdi. Hakan Albayrak Diriliş Postası'nda iftar akşamını ele alan bir yazı kaleme aldı.

Hakan Albayrak'ın yazısı:

Hakan Albayrak / Diriliş Postası

Hamza Türkmen ve arkadaşları, Diriliş Postası’na iftar verdi. Özgür-Der Camiası’nın kurduğu Özgür Çocuk Yuvası’nın bahçesinde çoluklu çocuklu 40-50 kişi bir araya geldik, iftarımızı açtık, namazımızı kıldık, çayımızı içtik ve Diriliş Postası’nın nerden geldiğini konuştuk.

Asırlık değilse de 70 senelik çınarımız Selahaddin Eş Çakırgil, “Yol oldur ki doğruya vara” köşesini/mektebini 1972’de Babıali’de Sabah gazetesinde nasıl kurduğunu, sonra 1974’te nasıl Milli Gazete’ye ve ileriki yıllarda Şura, Tevhid, Hicret dergilerine taşıdığını, uzun sürgün yıllarının Almanya cüzünde Vakit ve tekrar Milli Gazete’de nasıl canlandırdığını, nihayet Diriliş Postası’nda nasıl yeniden kurduğunu anlattı. Arada Üstad Necip Fazıl’la, Erbakan Hoca’yla, Şehid Sedat Yenigün’le tatlı hatıralarını, ayrıca savcılarla, polislerle, hâkimlerle, infaz memurlarıyla acı hatıralarını nakletti. Konuşmasının sonunda, Diriliş Postası’nın estirdiği rüzgârdan memnuniyetini ifade etti. Neşeliydi. Bizi de neşelendirdi.

dirilis_postasi_ekibi-001.jpgSoldan sağa: Hamza Türkmen, Erem Şentürk, Selahaddin E. Çakırgil, Hakan Albayrak.

Sonra Hamza Türkmen anlattı. Islah Hareketi’ni anlattı. Miladi 1880’lerde neşredilen Urvetu’l Vuska mecmuasını ve ondan mülhem Sırat-ı Mustakim’i anlattı. Mehmed Âkif’den, Said Halim Paşa’dan, Said Nursi’den, İhvan-ı Müslimin’den, Cemaat-i İslâmî’den, 1970’li yılların sonları ile 1985-95 yıllarındaki tevhidî uyanıştan, Şura/Tevhid/Hicret ile Sedat Yenigün’ün İslâmî Hareket dergisinin mana ve ehemmiyetinden, 3 Kasım 1986’da yayın hayatına atılan Zaman gazetesinin Fethullah Gülencilerin kontrolüne girmeden önceki hâlinden bahsetti ve sözü gayet tabî bir akış içinde “bu çizgiyi, yani ıslah çizgisini temsil eden Diriliş Postası’na” getirdi.

 

ozgur_cocuk_kulubunun_duvari.jpgÖzgür Çocuk Yuvası'nın Duvarı

Kendimizi tabir caizse şanlı bir tarihin parçası gibi hissettik. Biz işte bu geleneğin çocuğuyuz. Ne güzel.

Şu da güzel: Özgür Çocuk Yuvası rengârenk, neşeli (ve tepeden tırnağa medenî) bir yuva. Çocukların içini aydınlatan, onlara “İyi ki buradayız.” dedirten bir yuva. Biz işte böyle bir İslâm dünyası istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241