banner279

Şahin'den "Mali Tatil" açıklaması

Her yıl 01 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasını kapsayan Mali Tatil nedeniyle Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (VSMMMO) Başkanı İbrahim Şahin tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Şahin, mali tatil nedeniyle muhasebe işlemlerinde meydana gelen zamansal değişiklikleri açıkladı.

Şahin'den
 Şahin konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Mali tatil uygulama itibariyle mali müşavirler tarafından yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerin bildirim ve beyanlar ile bunlar üzerinden hesaplanan tutarların ödeme sürelerinin ertelenmesine yönelik bir düzenlemedir. Mali tatile rastlayan döneme ilişkin vergi daireleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer kuruluşlar tarafından kayıt dışı işlemlere ait denetim ve kontrol işlemleri normal şekilde devam edecektir. Mükelleflerin mali tatil süresinde yasalarda öngörülen şekilde düzenlemesi gereken (Fatura, Fiş vb.) belgeleri düzenlemeleri ve bu konudaki yükümlülüklerini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Mali tatile ilişkin yapılan düzenlemeye göre ülkemizde her yıl 01 Temmuz ile 20 Temmuz tarihlerini kapsayan dönem mali tatil olarak belirlenmiştir. 2015 yılı Mali tatili 1 Temmuz 2015 çarşamba günü başlayıp, 20 Temmuz 2015 pazartesi günü sona erecektir. Mali tatilin uygulandığı tarihlerde mali tatile denk gelen; Vergi kanunları gereğince verilmesi gereken beyanname, bildirim ve ödemeleri, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanununa tâbi bildirim ve ödemeleri, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası ile 4857 sayılı İş Kanununa  göre yapılması gereken bildirim ve ödemelerine ilişkin başvuru, beyanname verme, bilgi verme ve ödeme süreleri mali tatilin sona erdiği süreye kadar uzamaktadır. Ayrıca bu işlemlere ait dava konusu edilen iş ve işlemler ile inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazı mali tatilin bitiminden itibaren 7 gün içinde yerine getirilecektir. Mali tatile rastlayan sürelere ilişkin tebligat işlemlerine de süreler aynı şekilde malî tatilin son gününden itibaren işleme-ye başlayacak, Malî Tatilin sona erdiği günü izleyen yedinci gün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılacaktır. Mali tatil kapsamına girmeyen işlemler, mali tatil uygulama süresinde gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh ve/veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlarla beyan, bildirim ve ödemeler 5604 sayılı Malî Tatil Kanunu kapsamı dışında olduğu için bu işlemler normal süresi içerisinde yerine getirilecektir."

DİKKAT EDİLMELİ

Şahin dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralamayı sürdürdü; "2015 yılı Mali tatil uygulaması, bu yıl mali tatil uygulamasında mali tatilin uygulandığı 1 Temmuz 2015 / 20 Temmuz 2015 döneminde yerine getirilecek iş ve işlemler için ön görülen yasal süre  mali tatilin son  gününü izleyen 20 Temmuz 2015 tarihten itibaren yedinci günün sonunda  27 Temmuz 2015 pazartesine kadar yerine getirilmesi gerekmektedir. Bildirilen beyannamelere göre tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi de 30 Temmuz'a kadar uzamaktadır. Mali tatilde verilmesi gereken beyannamelerin bir sonraki dönemle birleştirilmesi talebi ve beklentisi, Gelecekte Mali Tatil uygulanan Temmuz ayında verilmesi gereken bildirim ve beyanname ile bunlara ilişkin ödemelerin takip eden ağustos ayında verilecek beyanname ve bildirimler ile birleştirilerek verilmesi isteğimizin gerçekleşmesi dileği ile Mali tatilin başta meslek camiamız olmak üzere ilimiz ve iş dünyasını hayırlı olmasını diler, tüm meslektaşlarımın sağlıklı huzurlu ve güzel bir tatil geçirmesini temenni ederim." / Haber Merkezi

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241