banner207

Sağlık sorunları yaşanıyor

Van TUYAD^DER Başkanı Ahmet Aygün, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan tarihi adımı kabullenemeyen güçlerin siyasi tutsaklar üzerinde baskı kurduğunu belirterek, “Van F Tip Cezaevi'nde sistematik baskılar, özellikle PKK'li ve gerilla tutsaklar üzerinde yapılıyor.

Sağlık sorunları yaşanıyor

Provokatif baskıların yanı sıra tutsakların ciddi sağlık sorunları da yaşanmaktadır” dedi.
Van TUYAD-DER, Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlülere yönelik geliştirilen baskılara dikkat çekmek amacıyla dernek binasında basın toplantısı düzenledi. ´Hasta tutsaklara özgürlük´ pankartının asıldığı basın toplantısına Van TUYAD- DER Başkanı Ahmet Aygün, tutuklu yakınları ve TUYAD-DER üyeleri katıldı.
Siyasi tutuklu ve hükümlülere yönelik yoğun idari baskıların artarak sürdüğünü belirten Van TUYAD- DER Başkanı Ahmet Aygün, "PKK´li tutsaklara yönelik psikolojik baskı ve tahrik amaçlı bir kısım gardiyanlarca elinde tespih, parmağında Bozkurt kaşlı yüzük göstermeleri. ´Lan´ kelimesinin sık sık kullanmaları, bazen bir günde 1-2 defa oda aramaları, odalarından ziyaret gidiş gelişlerinde ya da sosyal aktivitelere gidiş gelişlerde ayakkabılarının çıkartırılarak arama yapılması, ilaç talep ederken kalp hastası bir tutukluya küfürlü hakaretlerde bulunulması, Zeki Turgut isimli tutsağın ‘yumuşak oda’ diye bilinen odada darp edilmesi, kameraların görmediği ´kör nokta’ alanlarında tutuklulara yönelik fiziki saldırılar sürmektedir.” dedi.
14 Şubat tarihinde cezaevinde Memduh Değer, Rıdvan Turan ve oda arkadaşlarının darp edilmesini protesto etmek amacıyla kapılara vuran 150 tutuklu ve hükümlüye bir ay boyunca iletişim yasağı verildiğini belirten Aygün, “Değer ve Turan’a fiziki saldırıda bulunan memurlar hakkında soruşturma açıldı. Fakat soruşturmanın ne aşamada olduğu ise bilinmiyor. Bu örtbas edilmek isteniyor, ancak bizler buna kurum olarak müdahil olup yasal takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

"İNTİHARLAR ARTTI"
Aygün, yaşanan sorunlar karşısında bazı tutuklu ve hükümlülerin intihar girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, Ozan Büyükbaş, Ali Ertunç ve tahliye olan Mazlum Demir adlı kişilerin intihar girişiminde bulunduğuna dikkat çekti. Cezaevi arazisi üzerinde 70 trilyon bedelle yeni bir cezaevi kampüsü yapıldığını söyleyen Aygün, "Tutsaklara yapılan saldırıların bir an önce sona erdirilmesini ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istiyoruz. Sağlık sorunlarından dolayı hasta tutsakların sayıları giderek artıyor. Van F Tipi Cezaevi´nde acil tedavi bekleyen 6 tutsak bulunuyor. Bunlardan Cuma Tek ve Yusuf Zirek isimli tutsakların hastane raporunun ardından serbest bırakılması gerekirken, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nin duyarsız ve sorumsuz yaklaşımları nedeniyle halen sağlık raporu alınamamıştır. Bu sağlık raporları yargılandıkları mahkeme tarafından istenmektedir. Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde hasta tutsakların tetkik ve tahlil ücretleri tutsaklardan alınıyor” diye konuştu.
Aygün, ayrıca cezaevinde yaşanan sağlık sorunlarına ilişkin şu bilgileri verdi:
" *Cuma Tek, bir kolu, bir bacağı ve bir gözünden engellidir. Cezaevinde kalamaz raporu bekliyor. Mahkemenin talebi olmasına rağmen, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bürokratik engeline takılıyor. Tutsağın da eşi görme engellidir. Yusuf Zirek, Verem hastası. hastane tarafından rapor bekliyor. Yapılan tetkik ve tahliller için hastane tarafından ücret talep ediliyor. Cihan Yaşar, girdiği bir çatışma sonucu sağ dizinden aldığı yara sonucu ameliyat olmuş ve ayağında platin takılıdır. 8 aydır tedavisi sağlıklı bir biçimde yapılmamıştır. Sağ dizinde uyuşukluklar mevcut olup sakat kalma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Yavuz Evin´in de Cihan Yaşar ile durumu aynı konumdadır. Hüsnü Görül, bel fıtığı hastalığı olup kronik akciğer hastasıdır. Hastane sevki yapılıyor, ama yeteri kadar ilgilenilmiyor. Lokman Abi, kalp yetmezliği hastalığı var. Hastane tarafından cezaevinde kalamaz raporu bekliyor.”

Haber : Oktay CANDEMİR

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner248

banner141

banner140

banner247

banner203