banner279

`Sağlık İçin Adım At`

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü gerçekleştirdi.

`Sağlık İçin Adım At`
Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından her ay düzenlenen Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü Hayat Programı” kapsamında Van Halk Sağlığı Müdürlüğü bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Edremit Yolu üzerinde bulunan Kocaeli Parkı’nda yapılan yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, çok sayıda sağlık çalışanı ve vatandaş katıldı.

Sağlıklı beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürüyüşü kapsamında Dr. Bilal Acar, yaptığı açıklamada, günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve insan hayatını ciddi anlamda etkileyen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, astım ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkların nedenlerinden birinin hareketsiz yaşam olduğunu belirtti.

Herkesin hayatına daha fazla spor ve yürüyüşü koyması gerektiğini belirten Dr. Acar, “Bütün sağlık unsurları fiziksel olsun, zihinsel olsun, psikolojik olsun bunların sağlanması amacıyla hareket en önemli unsurdur. Bu anlamda düzenli hareket çok önemlidir. Kas, eklem kontrolünü arttırarak dengenin sağlanması çeşitli sakatlıkların engellenmesinde etkilidir. Vücut düzgünlüğü, yorgunluğun azaltılması, kalp ritminin düzenlenmesi, damar direncini azaltarak kan basıncının düzenlenmesi, yüksek kan kolesterolünün azaltılması, obezitenin azaltılması, vücudun su, tuz, mineral dengesinin sağlanması ve bunun gibi sayamadığımız birçok konuda hareket çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“En kolay yapılacak hareket yürüyüştür”
En kolay yapılacak hareketin yürüyüş olduğuna dikkat çeken Acar, herkesin hayatında spor ve yürüyüşe daha fazla yer vermesi gerektiğini ifade ederek, "Sağlık Bakanlığımızın bir sloganı var; ‘Günde 10 bin adım at’. Elimizden ne kadar geliyorsa, kim ne kadar adım atabiliyorsa sağlık için, spor için adım atsın” diye konuştu. (Murat Dalgın-İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241