banner279

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EĞİTİM VERİLDİ

Van İl Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanlarına “Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi“ kapsamında eğitim verdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EĞİTİM VERİLDİ

Van İl Sağlık Müdürlüğünde, sağlık çalışanlarına Araştırmacı Büşra Tapan Soğanda tarafından “Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında eğitim verildi. 

Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi Eğitimine İl Sağlık Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Can, İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Yasemin Kuşak katılımda bulundu.

Araştırmacı Büşra Tapan Soğanda; istatistiklere göre Türkiye de yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kalan kadınların oranının yüzde 36 olduğunu, İstanbul da yaşayan kadınların yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet yaşama oranı yüzde 36 iken, Orta Anadolu Bölgesinde yaşayanlar için bu oranın yüzde 43 olduğunu belirtti. Bu sebeple proje kapsamında Van İl Sağlık Müdürlüğü olarak verdikleri eğitimle amaçlarının; şiddete/ aile içi şiddete maruz kalan kadınların şiddete karşı yeterli korunmalarını sağlamak adına sağlık personelinin bilgilendirilmesi olduğunu belirtti.

Büşra Tapan Soğanda; Projenin uygulanacağı iller arasında Van ilinin de olduğunu bu sebeple harekete geçtiklerini, Projenin amacının Sağlık Bakanlığının Türkiye’de kadınların insan haklarının korunması konusunda ortaya koyduğu çabalara katkıda bulunmak olduğunu,  bunlara ek olarak bu projeyle temel hedeflerinden birinin de kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığın arttırılması, şiddete maruz kalan kadınlar için destek hizmetlerinin kurulması ve sağlanması olduğunu dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140