banner279

Sadece 'kardeşlik' söylemiyle çözülmez

AK Partili Galip Ensarioğlu, anayasal ve yasal daya-nakları olan asimilasyon mekanizmasının silinmesinin kolay olmadığını belirterek, "Kardeşlik güzel laf ama, kardeş kardeşe zulmedebiliyor" dedi ve devam etti: Sorun anayasal boyutta ve eşitlik temelinde çözülür

Sadece 'kardeşlik' söylemiyle çözülmez

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, çözüm sürecinin en çok yanıtı aranan sorularını AKŞAM'a değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan'ın 2005'teki Diyarbakır mitinginde devletin uyguladığı asimilasyon, inkar ve ret anlayışına vurgu yaptığını ve "Bu sorun benim de sorunumdur, bu işi çözeceğim" dediğini söyleyen Ensarioğlu, "İşin anayasal boyutta da çözülmesi, hukuki temelde bir eşitlik sağlanması gerekiyor" dedi. Ensarioğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

ASİMİLASYON MEKANİZMASI İŞLİYOR: Bu ülkede Kürtlere karşı ret, inkar ve asimilasyon politikaları, yıllarca 'resmi devlet ideolojisi' olarak uygulanmıştır. İçerideki Kürtlere bakış açısı yüzünden dışarıdaki Kürtlere de devlet olarak düşmanlık beslemişiz... Uzun yıllardır uygulanan, anayasal ve yasal dayanakları olan asimilasyon mekanizmasının silinmesi kolay olmuyor. Sorun, sadece 'kardeşlik' söylemiyle çözülmüyor. Kardeşlik güzel laf ama, kardeş kardeşe zulmedebiliyor.

ANAYASAL ÇÖZÜM: Asimilasyonun fiilen sona ermesi için, sorunun anayasal boyutta da çözülmesi, hukuki temelde bir eşitlik sağlanması gerekiyor. Mesela yöre isimlerinin iadesi gerçekleşmedi. Anayasal vatandaşlık tanımı Türk olmayan herkes için dışlayıcı. Anadilde eğitimin önünde anayasal engel var. İfade hürriyetinin önünde engel oluşturan yasalar var. Bunları halletmeden Kürtlerin asimile olmadığını kim söyleyebilir? Terörle Mücadele Kanunu da kökten kaldırılmalı.

YERİNDEN YÖNETİM GÜÇLENMELİ: Yerinden yönetimin güçlendirilmesi AK Parti'nin anlayışıdır... Biz halka güveniyoruz ve iktidarımızı "halkın iktidarı" olarak tanımlıyoruz. Bu yetkilerin Ankara'da toplanmasının bir anlamı yok. Yetkiyi vereceksin insanlar kendi kendilerini yönetsin. Yerinden yönetimin güçlendirilmesinin üniter devlet için tehdit oluşturacağı görüşü yanlış. Eyalet sistemi katı merkeziyetçi sistemden yetkilerin yerele devredildiği bir sistem. Kürtlerin kendilerini yönetme talepleri var. Sadece Kürtler için de değil, bu kendi içinde sorunu da çözen bir sistem.

SİLAHLARI GÖMÜP ÇEKİLİRLER: PKK'nın silahlı veya silahsız çekilmesi hukuki ve teknik mevzular... Güvenlik kuvvetleri silahlı gördüklerinde müdahale etmezlerse bu suç sayılır. Silahlarını gömerek gitmeleri ise sorun teşkil etmez. Ama onlar (PKK) da, süreçte ağırlıklarını hissettirmek adına bir takım şeyleri dayatıyorlar. Önemli olan çözüme ulaşılması. Kandil'den Öcalan'a giden son mektupta 'silahsız çekilmeye uyacağız' anlamında ifadeler var. Bu kesin bilgi. Silahları gömüp çekilecekler.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART

Başkanlık sistemi olmazsa olmaz değildir, ama eğer 90 yıl önce kurulan bir sistem çağı yakalamakta yetersiz kalıyorsa tabii ki başkanlık sistemini de tartışacağız. Güçlü iktidarın yolu başkanlık sistemidir. Üstelik kuvvetler ayrılığı için de başkanlık sistemi şart. Şu an kuvvetler ayrılığı sadece sözde var.

Akşam

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2013, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140