banner279

Saadet Partisinden Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı Şanlıurfa`nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan top mermileri ve 5 vatandaşın hayatını kaybettiği olaya ilişkin açıklamalarda bulunurken konu ile ilgili sundukları çözüm deklarasyonunu kamuoyuyla paylaştı.

Saadet Partisinden Gündeme Dair Önemli Açıklamalar
Saadet Partisi Van İl Başkanlığı binasında gerçekleşen basın açıklamasını okuyan il başkanı M. Necip Yavuzer, son dönemlerde Müslümanların değer yargılarına ve kutsallarına yapılan hakaretleri kasıtla olarak yapılan bir oyun olduğuna dikkat çekti. Müslümanları şiddet yanlısı göstermek için bu tür olayların yapıldığını belirten Yavuzer, yapılan bu hakaretleri telin ettiğini ve Müslümanları asli vazifelerine davet ettiklerini ifade etti.

Kürt sorununun ancak ve ancak Allah`ın aziz dini olan gerçek İslam ile çözüleceğine dikkat çeken Yavuzer, "Başbakanın bu kadar terörist öldürdük şu kadar şehid verdik sözleri kanın kanla öç alınması gibi söylemi çözümden yana çözümsüzlüğü körüklemesi Kürt sorununa nasıl baktığını göstermektedir." dedi.

"Bu Krizi İslam Ülkeleri Kendi Aralarında Çözmelidir"
Şanlıurfa`nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan top mermileri sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesi olayına değinen Yavuzer, "Türkiye`nin Suriye sınırına sıfır noktasındaki ilçesi Akçakale`ye Suriye tarafından atılan top mermileri sonucu beş vatandaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine olağanüstü gündemle toplanan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu ve Başkanlık Divanı 12 maddelik tespit ve çözüm öneri deklarasyonunu kamuoyuna açıkladı. Beraberindeki Başkanlık Divanı üyeleri ile birlikte parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, NATO da dahil olmak üzere Suriye`ye Batılı bir müdahaleye şiddetle karşı olduklarını söyledi."Bu krizi İslam ülkeleri kendi aralarında çözmelidir" diyen Kamalak, Batı eksenli askeri müdahalelerin acı sonuçlarının Irak, Afganistan ve Libya gibi kardeş Müslüman ülkelerde açıkça tecrübe edildiğini kaydetti" ifadelerini kullandı.

İşte Saadet Partisi`nin Suriye-Türkiye gerginliği için kamuoyuna açıkladığı o deklarasyon:

AKIL BİR ŞEYİN SONUNU GÖREBİLMEKTİR!
1- Akıl bir şeyin sonunu görebilmektir. Bölge de muhtemel bir savaşın, Ortadoğu`nun tamamını kaosa sürükleyeceği; masum insanların hayatına mal olacağı ve ekonomik olarak tüm bölgeye yıkım getireceği mutlak suretle görülmelidir.
2- Türkiye büyük bir devlettir. Her türlü dış tehdit ve saldırıya karşılık verecek güçtedir. Elbette bu olay karşısında da tarihsel tecrübesine ve bölgesel ağırlığına uygun bir sorumlulukla hareket edecektir.

SALDIRIYI KİMLERİN YAPTIĞI KESİN TESPİT EDİLMELİ!
3- Ancak, söz konusu saldırı ile ilgili şüpheli sorular henüz tam anlamıyla aydınlığa kavuşturulamamıştır. Bombayı kimin ya da kimlerin attırdığı konusunda, kesin sonuçlara sahip değiliz. Bu yüzden, bu müessif saldırıyla ilgili soruşturma bütün yönleriyle ele alınmalı ve titizlikle araştırılmalıdır.

AJANLAR ENGELLENMELİ!
4- Maalesef bölgeden aldığımız güvenilir bilgilere göre, olayın vuku bulduğu Akçakale ve Şanlıurfa`da yabancı istihbarat güçlerinin yoğun faaliyetleri söz konusudur. Aynı yoğun faaliyetlerin Suriye tarafında olduğu da bilinmektedir. Bu ajanlarının faaliyetleri dikkatle takip edilmeli ve engellenmelidir.

PROVAKASYONA GELİNMEMELİ
5- Bu süreçte Türkiye ile Suriye`yi sıcak bir savaşın içerisine sürüklemek isteyen küresel plan ve oyunlar, göz ardı edilmemeli provokasyon ihtimali unutulmamalıdır.
6- Atılacak her adım, Türkiye`nin tarihi tecrübesine uygun bir hassasiyet ve teenni ile atılmalıdır.

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ UNUTULMAMALI!
7- Bölgemiz ve İslam coğrafyası üzerinde "Büyük Ortadoğu Projesi" uzun zamandır yürürlüğe konulmaya çalışılmaktadır. Irak, Libya ve Afganistan`da yaşanan son gelişmeler bu proje kapsamında değerlendirilmektedir. Bu çerçevede bölgemizde yaşanacak, yeni bir sıcak çatışma coğrafyamıza değil, Büyük Ortadoğu Projesinin planlayıcılara hizmet edecektir.
8- Suriye, İran, Türkiye arasında ki ilişkilerin güçlenmesi en fazla İsrail ve ABD`yi rahatsız edeceği gibi, bozulması da yine en fazla bu iki ülkeyi sevindirecektir. Bu nedenle iki ülke arasındaki krizi savaşa dönüştürecek provokasyon ve tahriklerine karşı dikkatli olunmalıdır.

NATO MÜDAHALESİNE KARŞIYIZ
9- NATO`da dahil olmak üzere, Suriye`ye batılı bir müdahaleye şiddetle karşıyız. Bu krizi İslam ülkeleri kendi aralarında çözmelidir. Batı eksenli askeri müdahalelerin acı sonuçları Irak, Afganistan, Libya gibi ülkelerde açıkça görülmüştür.

ÇÖZÜM İÇİN D-8`LER HAREKETE GEÇİRİLMELİ
10-Hak ve Adalete dayalı bir çözüm için D8`ler mutlaka harekete geçirilmelidir. D-8 kuruluş amacı ve yapısı itibariyle bu konuda en uygun çözüm platformu olarak değerlendirilmelidir.

SAADET PARTİSİ ARABULUCULUĞA HAZIR
11- Aynı çerçevede Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi`nin gündeme getirdiği dörtlü çözüm önerisi mutlaka desteklenmeli ve çalışma takvimi hızlandırılmalıdır.
12-Biz Saadet Partisi olarak, Milli Görüşün İslam ülkelerinde ki kırk yıllık birikim, tecrübe ve etkinliğini harekete geçirmeye, İran, Suriye, Türkiye ve Mısır ekseninde arabuluculuk yapmaya hazırız. (Fırat Arslan-İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2012, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140